Redakcija Pobjede zatražila je od ODT i Uprave policije da nam saopšte zvanično po kojem osnovu je, i povodom kojeg tačno slučaja, zamjenik urednika Portala Pobjede Borislav Višnjić pozvan 8. marta da, u svojstvu građanina, kao neposredno odgovoran u mediju, policiji otkrije izvor informacije (snimka i propratnog teksta) objavljene 7. marta koje se tiču nepropisnog parkiranja glavne turističke inspektorke Svetlane Šljivančanin u Podgorici.
Poziv zamjeniku urednika Portala uslijedio je, kako su objasnili tokom informativnog razgovora sa Višnjićem, nakon što je Šljivančanin naknadno prijavila da je neko pratio i snimao u ponedjeljak i da je prekršila propise jer je, u stvari, parkirala da bi se sklonila u butik. Praćenje se, prema njenim navodima dogodilo i oko 21 sat kasnije te večeri, pa je to bio povod da podnese prijavu.
Prethodno, redakciji Portala Pobjede nije stigao nikakav demanti niti reakcija Šljivančanin na objavljeni tekst i snimke na kojima se vidi nepropisno parkiranje i njen ulazak u butik u Bulevaru Džordža Vašingtona u Podgorici 7. marta.
S obzirom na to da je tokom prikupljanja obavještenja od Višnjića traženo da, u kontekstu vođenja istrage, saopšti ko je portalu dostavio snimak, što bi se, da je učinio, kosilo sa Zakonom o medijima i Etičkim kodeksom novinara Crne Gore, pitali smo ODT da li su od policije zahtijevali da prikupi takvu informaciju. A od Uprave policije očekujemo odgovor na to da li je takav zahtjev naveden u okviru propisane procedure.
Iako nije ni prvi ni posljednji put da mediji kroz objave ukazuju na ponašanje državnih službenika koji krše saobraćajne i druge propise, policija je brzo reagovala po zahtjevu tužilaštva. Višnjić je u policiji odbio da otkrije izvor informacije.
– Kada bih to uradio, automatski bih izgubio novinarski integritet. Najvažnije u cijelom slučaju, prema mojoj uredničkoj procjeni, jeste da je informacija tačna i provjerena. Volio bih da javni funkcioneri imaju više sluha za kritičku javnost i da nadležni organi postupaju jednako brzo i efikasno prema njima kao što su to u ovom slučaju uradili prema novinaru. U tom slučaju se ne bi dešavalo da pored njih prolaze nekažnjeno korumpirani funkcioneri, ali i šleperi droge i švercovane cigarete – naveo je Višnjić u izjavi policiji.
Višnjić je Pobjedi kazao da su inspektori nakon konsultacije sa tužiocem rekli da nemaju više pitanja za njega.
Nije poznato da li je okolnost da postoji jaz između medijske objave i prijave koju je Šljivančanin podnijela protiv NN lica za praćenje i potencijalno ugrožavanje bezbjednosti državnog službenika, uzeta kao jedna od činjenica u istrazi.
Građanski aktivista i istraživač kršenja ljudskih prava Aleksandar Saša Zeković ocijenio je ovim povodom, prije dva dana u izjavi Pobjedi, da u ovom slučaju postoji nekoliko aspekata koji ukazuju na dodatno kršenje propisa, pritisak na medije i potencijalno krivična djela.
Kako je saopštio, policija je ekspresno reagovala, što „znači da je inspektorka imala dobru konekciju u policiji“.
On ističe da i pored korektnosti policija nije novinara pozvala na propisan način.
Prema njegovim riječima, zabrnjavajuće je da glavna inspektorka u trenutku kada je uhvaćena u prekršaju „smišlja način na koji da se izvuče iz neprijatne situacije i izmišlja da je ugrožena“.