Crnogorski novinari dočekali su još jedan svoj praznik, Dan novinara. Ambijentom u kojem rade ne mogu se pohvaliti. Mila Radulović, ispred Društva profesionalnih novinara Crne Gore, saopštila je da novinarstvo gubi trku sa društvenim mrežama i klikovima na portalima, potrebom da se prvi objavi informacija ili fotografija.
– U tome često zaboravljamo šta je interes javnosti i da su mediji stub demokratije. Naš posao bi trebao biti u korist razvoja društva, a ne povlađivanje površnosti i interesima, bilo da su to interesi vlasnika, političara, nažalost, pa i pripadnika organizovanih kriminalnih grupa. Zbunjujemo građane i oni nam sve manje vjeruju – kazala je Radulović
Stoga, ustanovili smo ovu nagradu kako bismo promovisali etičko izvještavanje, kao i da bismo pohvalili one koji se nijesu izgubili u vrtlogu novih medijskih standarda i izazova, saopštila je Radulović.
Nagradu za etičko novinarstvo, UO Društvo profesionalnih novinara Crne Gore, dodijelio je redakciji Monitora, dopisniku Al Jazeera Predragu Tomoviću i glavnom i odgovornom uredniku RTV Cetinje Mladenu Zadrimi.
– Na Dan novinara svakako treba pohvaliti redakciju lista koja duže od 30 godina odolijeva izazovu da se svrsta “uz svoje” ili uz pobjednike, i tako postane glasnogovornik odabranog dijela ovdašnje političke, nacionalne, ekonomske ili vjerske opcije. Njihove stranice su, umjesto toga, uvijek otvorene za progonjene, marginalizovane, kritički i ironično nastrojene prema bivšim i sadašnjim elitama. Kolege su angažovane u mjeri koju dozvoljavaju pravila profesije, a nalaže etika i potreba stalne borbe za unaprjeđenje prava i sloboda svih u Crnoj Gori, kao i kritički osvrt na vlast – što je naša obaveza zapisana u Etičkom kodeksu Zato je UO DPNCG jednu od tri ravnopravne nagrade odlučio da dodjeli redakciji Monitora – kazala je Radulović
Jednu od nagrada dobio je dopisnik Al Jazeera i doskorašnji novinar dopisništva Radija Slobodna Evropa, Predrag Tomović.
– Kao pojedinac, ali i dio ekipe, promovisao je najviše standarde u izvještavanju, pokazao ličnu hrabrost i solidarnost sa kolegama. Nije se okliznuo o promjene i doprinio je da medijski konzumenti u Crnoj Gori dobiju tačnu informaciju ili analizu, koja je doprinosila da se ne izgube u haosu koji nas je snašao kao društvo – ocijenila je Radulović.
Nažalost, nijesmo dobili puno predloga za kolege iz lokalnih medija, kojima je u malim sredinama izuzetno teško raditi, kazala je Radulović.
– Koliko izazova i pritisaka trpe, najbolje znaju oni. O tome nam može govoriti i urednik RTV Cetinja Mladen Zadrima i njegove kolege, koji svakodnevno doprinose tom mediju, koji je godinama bio pod pritiskom političara, dok s druge strane nije bilo novca za novinarske plate – jasna je Radulović.
Kao i većina kolega Monitora, urednik RTV Cetinja pripada generaciji koja je stupila na medijsku scenu u vrijeme kada su njome neprikosnoveno vladali državna televizija i Pobjeda, kazala je Radulović.
– Tada, kao i sada, Radio Cetinje bio je oaza slobodne riječi a njegovi urednici borci za pravo javnosti da bude informisana. Uprkos brojnim pritiscima, Zadrima se, kako su obrazložili i predlagači nagrade, držao stave da lokalni servis treba da službi građanima, a ne interesima politike. Mladen Zadrima je bio i među osnivačima prvobitnog Udruženja profesionalnih novinara Crne Gore, na čiji smo se rad mi naslonili. – zaključila je Radulović.