• Naslovna
  • Vijesti
    • Politika
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Crna hronika
    • Medicina
    • Tehnologija
  • Kultura
    • Film/Serija
    • Muzika
    • Umjetnost
  • Zabava
    • Zanimljivosti
    • Kuhinja
    • Ljepota i zdravlje
    • Moda
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Vaterpolo
    • Ostali sportovi
  • Globus
    • Region
    • Evropa
    • Svijet
    • Dijaspora
  • COVID-19
  • Kolumne
  • Kontakt
    • Impressum
  • Vrijeme
Nema rezultata
Pregledaj sve razultate
  • Naslovna
  • Vijesti
    • Politika
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Crna hronika
    • Medicina
    • Tehnologija
  • Kultura
    • Film/Serija
    • Muzika
    • Umjetnost
  • Zabava
    • Zanimljivosti
    • Kuhinja
    • Ljepota i zdravlje
    • Moda
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Vaterpolo
    • Ostali sportovi
  • Globus
    • Region
    • Evropa
    • Svijet
    • Dijaspora
  • COVID-19
  • Kolumne
  • Kontakt
    • Impressum
  • Vrijeme
Nema rezultata
Pregledaj sve razultate
FenjerTV Vijesti Ekonomija

Ðukanović: Kina spremna produžiti odgodu plaćanja za autoput

SPREMNI NA KONTAKT I DOGOVOR

FenjerTV ‎ FenjerTV
05/26/2021
iz Ekonomija
Podijeli na FacebookPodijeli na TwitterPodijeli na Telegram

Predsjednik Milo Ðukanović razgovarao je danas telefonom sa kineskim kolegom Xi Junpingom, koji mu je prenio da su državni organi Kine spremni na kontakt povodom dogovora o produženju grejs perioda za izgradnju autoputa do kraja 2022.

Predsjednik Đukanović je zahvalio kineskom predsjedniku za razgovor koji daje novi impuls prijateljskoj saradnji Crne Gore i Kine. Uz podsjećanje da ove godine obilježavamo 15 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, Predsjednik je kazao da Crna Gora sa ponosom ističe tradiciju odnosa iz perioda bivše Jugoslavije i želi da kao obnovljena država nastavi da baštini to prijateljstvo. Ističući da sa pažnjom pratimo razvoj događaja u Kini, čestitao je predsjedniku Siju na svim ostvarenim uspjesima i 100-o godišnjici osnivanja Komunističke partije, uz želje za dalji uspjeh u vođenju države, prosperitet Kine i kineskog naroda.

Uz ocjenu da su odnosi dvije zemlje zaista prijateljski, naglasio je da visoko cijeni to što Kina, bez obzira na geografsku udaljenost i razliku u veličini dvije zemlje, poštuje strateški put Crne Gore u okviru evropske i euroatlantske integracije. Jednako tako, istakao je Đukanović, želimo da nastavimo saradnju sa svojim tradicionlnim partnerima, među njima i Kinom, i očekujemo od drugih da poštuju taj izbor. On je zahvalio predsjedniku Kine za značajnu pomoć Crnoj Gori u borbi sa pandemijom, kroz brojne donacije, a posebno u vidu 30 hiljada Sinofarm vakcina. Istovremeno, zahvalio je i za kontinuiranu razvojnu pomoć, kroz koju su realizovani brojni projekti i unaprijeđen društveni ambijent u našoj zemlji.

Jedna od najznačajnijih je donacija za  rekonstrukciju mosta na rijeci Tari, vrijedna 7,1 milion eura, podsjetio je Predsjednik, i za koju je potpisan ugovor o realizaciji. On je iskazao zadovoljstvo projektima koji su doprinijeli jačanju kulturnih veza između dva naroda, saradnjom akademskih institucija i stipendiranjem naših studenata u Kini. Uz interes da se ta saradnja nastavi, Predsjednik je naglasio važnost kineske podrške inicijativi za otvaranje Centra kreativnih industrija u Crnoj Gori, u okviru mehanizma 17+1, i pozvao mlade kineske diplomate da učestvuju u ovogodišnjoj Ljetnoj školi diplomatije ‘Gavro Vuković’. 

Dvije države imaju saradnju i u oblasti životne sredine, što je potvrđeno i usvojenim Okvirnim dokumentom o saradnji i uspostavljanju Koordinacionog mehanizma sa sjedištem u Podgorici. Predsjednik je najznačajnijom ocijenio saradnju u oblasti ekonomije, u okviru inicijative Pojas i put i mehanizma 17+1, čiji je Crna Gora aktivni učesnik na najvišem nivou od osnivanja. Zahvaljujući tim inicijativama, naglašava Predsjednik, realizujemo najvrijedniji infrastrukturni projekat u istoriji Crne Gore, izgradnju prve dionice auto-puta, čiji se završetak očekuje do kraja novembra i uz veoma pozitivno iskustvo saradnje sa CRBC-em i EXIM bankom. Uz podsjećanje i na zajedničke projekte rekonstrukcije pruge Beograd-Bar i  vjetroelektrane, Predsjednik je prenio kineskom kolegi zadovoljstvo zbog daljeg velikog interesovanja investitora iz Kine iskazanog tokom konferencije sa privrednicima koja je organizovana u susret Samitu 17+1 u februaru ove godine, a koje je na liniji očekivane intenzivne investicione aktivnosti Crne Gore u post-kovid periodu. Uz očekivano obnavljanje turističkog prometa u narednom periodu, Predsjednik je još jednom ponovio prijateljske poruke predsjedniku Siju i pozvao ga da posjeti Crnu Goru prilikom nekog od boravaka u Evropi.

Predsjednik NR Kine iskazao je zadovoljstvo prilikom da razgovara sa predsjednikom Đukanovićem, kako je kazao, starim prijateljem kineskog naroda i zahvalio mu za podršku i prijateljske gestove u doba pandemije, kao i na veoma zapaženom učešću na Samitu 17+1, što visoko cijeni, i u kontekstu čega je spreman da ulaže dodatne napore koji će podsticati odnose dvije zemlje. On je naglasio da bez obzira na promjene na međunarodnoj sceni, Crna Gora i Kina, 15 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, održavaju visok stepen političkog povjerenja i pružaju podršku po pitanjima od  nacionalnog značaja. To je potvrđeno, kazao je Si i kroz inicijative Pojas i put i mehanizam saradnje Kine i zemalja Centralno-istočne Evrope 17+1.  Izgradnja auto-puta je ne samo projekat vijeka za Crnu Goru, već pilot projekat inicijative Pojas i put i saradnje Kine i zemalja CIE, kazao je predsjednik Si. On je dodao da državni organi Kine pridaju veliki značaj realizaciji projekta, na liniji dogovora za produženje perioda raspoloživosti sredstava do kraja 2022. godine, što je čvrst garant za nastavak saradnje, i spremnost da dvije zemlje budu u kontaktu po pitanju grejs perioda. Predsjednik Si je uvjeren da će projekat biti završen što prije i da će služiti razvoju crnogorskog društva. Kina takođe aktivno odgovara zahtjevima Crne Gore u projektu rekonstrukcije mosta na Tari, u vezi sa kojim predsjednik Si očekuje da se kroz blisku saradnju organa što prije realizuje. Uz podsjećanje na uspješnost projekta izgradnje vjetroelektrane Možura, kineski predsjednik  Si je naveo da izuzetno cijeni pažnju predsjednika Đukanovića prema mogućnostima za dalju saradnju sa kredibilnim kineskim kompanijama. Predsjednik Kine je, takođe, podržao saradnju dvije države u oblasti kulture i najavio mogućnost još većeg broja stipendija za naše studente.

Suočavajući se sa promjenama i pandemijom Kina i Crna Gora treba i dalje da nastave prijateljstvo, učvršćuju političko povjerenje, i kroz projekat auto-puta, i da produbljuju saradnju  za dobrobit oba naroda, kazao je Si. U tom kontekstu je iskazao saglasnost sa Predsjednikom o značaju multilateralne saradnje, naglašavajući koncept izgradnje zajedništva, i ocjenu da je Kina spremna da Crnoj Gori podijeli iskustva za njen dalji razvoj. Uz zadovoljstvo saradnjom dvije države u borbi sa pandemijom, naglasio je da Kina nedvosmisleno ispunjava svoje obećanje o distribuiranju vakcina kao globalnom javnom  dobru i spremna je za dalju podršku Crnoj Gori u tom segmentu. On je visoko ocijenio učešće Crne Gore u mehanizmu  17+1, kojem je dala snažan doprinos, kao i aktivnu ulogu naše zemlje u zajedničkim projektima očuvanja životne sredine u godini zelenog razvoja. Kina je spremna da zajedno sa Crnom Gorom neprekidno razvija saradnju, poručio je Si uz prihvatanje poziva da posjeti Crnu Goru u periodu koji obostrano bude odgovarao i istovremeni poziv predsjedniku Đukanoviću da posjeti Peking.

Predsjednik Đukanović je zahvalio na prijateljskim porukama Crnoj Gori, i potvrdio interes Crne Gore za dalje unapređenje saradnje sa NR Kinom.

Tagovi: KinaMilo ĐukanovićPredsjednik Crne Gore
PodijeliTweetPodijeli
Prethodni članak

Srzentić: Bez slobode medija nema slobodnog ni građanskog društva

Slijedeći članak

Ko o čemu, Čović o poštenju

FenjerTV

FenjerTV

Slijedeći članak

Ko o čemu, Čović o poštenju

Crno na bijelo: Uzdržani za SDP-ov prijedlog zakona o maratorijumu zbog neodrživosti

0 0 Glasovi
Ocjena članka
Pretplati se
Povežite se sa
Želim da kreiram nalog
Kada se prvi put prijavite pomoću dugmeta za prijavu pomoću društvenih mreža, prikupljamo informacije o javnom profilu Vašeg naloga koje dijeli pružaoc usluga društvene prijave na osnovu vaših postavki privatnosti. Takođe dobijamo vašu email adresu kako bismo automatski kreirali račun za Vas na našoj web stranici. Jednom kada se kreira Vaš nalog, bićete prijavljeni na našoj web stranici.
Ne prihvatamPrihvatam
Obavjesti me o
guest
Želim da kreiram nalog
Kada se prvi put prijavite pomoću dugmeta za prijavu pomoću društvenih mreža, prikupljamo informacije o javnom profilu Vašeg naloga koje dijeli pružaoc usluga društvene prijave na osnovu vaših postavki privatnosti. Takođe dobijamo vašu email adresu kako bismo automatski kreirali račun za Vas na našoj web stranici. Jednom kada se kreira Vaš nalog, bićete prijavljeni na našoj web stranici.
Ne prihvatamPrihvatam
guest
0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Pin Pin Pin
  • Trending
  • Komentari
  • Novo
Lični mentor Branko na braniku nezakonite akademske karijere Branke Bošnjak

Lični mentor Branko na braniku nezakonite akademske karijere Branke Bošnjak

02/11/2022
U Podgorici fizički napadnuti pripadnici Uprave policije

U Podgorici fizički napadnuti pripadnici Uprave policije

05/11/2022
Đurović za FenjerTV: Crnogorci u Beogradu – nevidljiva dijaspora

Đurović za FenjerTV: Crnogorci u Beogradu – nevidljiva dijaspora

06/09/2021
Novi rasistički ispad navijača, Partizanu prijeti suspenzija

Novi rasistički ispad navijača, Partizanu prijeti suspenzija

08/27/2021
Crvena zvezda duguje 61 milion eura, Partizan 29 miliona

Crvena zvezda duguje 61 milion eura, Partizan 29 miliona

09/01/2021
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Preminula jedna osoba, 61 novooboljeli

23
Đurović za FenjerTV: Crnogorci u Beogradu – nevidljiva dijaspora

Đurović za FenjerTV: Crnogorci u Beogradu – nevidljiva dijaspora

21
Lični mentor Branko na braniku nezakonite akademske karijere Branke Bošnjak

Lični mentor Branko na braniku nezakonite akademske karijere Branke Bošnjak

6

Đurović: Kome smeta popis u Crnoj Gori?

5

Demokrate podnijele krivičnu prijavu protiv Tamare Nikčević

4
Samsung AI za svakoga uz Galaxy A seriju

Samsung AI za svakoga uz Galaxy A seriju

03/02/2025

Samsung Galaxy S25 serija pametnih telefona stigla je u Crnu Goru: Nova era mobilne inteligencije

02/07/2025
Samsung Galaxy S25 serija postavlja standard AI telefona kao pravog AI saputnika

Samsung Galaxy S25 serija postavlja standard AI telefona kao pravog AI saputnika

01/23/2025
Prvi paketomati u Crnoj Gori

Prvi paketomati u Crnoj Gori

10/01/2024
Samsung predstavio Galaxy Tab S10 seriju spremnu za vještačku inteligenciju

Samsung predstavio Galaxy Tab S10 seriju spremnu za vještačku inteligenciju

09/27/2024

Pogledaj još

Youtube Facebook Twitter Instagram

Kategorije

  • COVID-19
  • Crna hronika
  • Dijaspora
  • Društvo
  • Ekonomija
  • Evropa
  • Film/Serija
  • Fudbal
  • Globus
  • Gradovi
  • Intervju
  • Kolumne
  • Košarka
  • Kultura
  • Ljepota i zdravlje
  • Medicina
  • Moda
  • Muzika
  • Nepoznato
  • Ostali sportovi
  • Politika
  • Region
  • Rukomet
  • Sponzorisano
  • Sport
  • Svijet
  • Tehnologija
  • Umjetnost
  • Vaterpolo
  • Vijesti
  • Zabava
  • Zanimljivosti

FenjerTV

Tvoje je pravo da te ne lažemo

Impressum

Kontakt


© 2021 FenjerTV | Tvoje je pravo da te ne lažemo

Nema rezultata
Pregledaj sve razultate
  • Naslovna
  • Vijesti
    • Politika
    • Društvo
    • Ekonomija
    • Crna hronika
    • Medicina
    • Tehnologija
  • Kultura
    • Film/Serija
    • Muzika
    • Umjetnost
  • Zabava
    • Zanimljivosti
    • Kuhinja
    • Ljepota i zdravlje
    • Moda
  • Sport
    • Fudbal
    • Košarka
    • Rukomet
    • Vaterpolo
    • Ostali sportovi
  • Globus
    • Region
    • Evropa
    • Svijet
    • Dijaspora
  • COVID-19
  • Kolumne
  • Kontakt
    • Impressum
  • Vrijeme

© 2021 FenjerTV | Tvoje je pravo da te ne lažemo