U najsjevernijoj crnogorskoj opštini, Pljevljima, registrovana je najveća četrnaestodnevna incidencija novih slučajeva koronavirusa na 100 hiljada stanovnika. U tom gradu trenutno je 2.229 aktivnih slučajeva.
Koliko je teška epidemiološka situacija u Pljevljima govori i podatak da su bolnički kapaciteti konstantno popunjeni, a od 38 hospitalizovanih kovid pacijenata, čak 36 prima kiseonik. Korona je ušla i u Dom starih u toj opštini, gdje je juče zabilježen i smrtni slučaj. Medicinskog osoblja nema dovoljno, dio je na liječenju od kovida, a preostali zaposleni u Bolnici i Domu zdravlja na izmaku su snaga.
„Imamo 40 kreveta za kovid pacijente. Juče ujutru imali smo 38 pacijenata, od kojih je 36 na kiseoniku. Dvije medicinske sestre su zaražene koronavirusom, jedna iz kovid sistema, a druga sa Internog odjeljenja. Još dvoje zaposlenih je u izolaciji“, kaže za Portal Analitika PR Opšte bolnice u Pljevljima, Slavoljub Lazarević.
Da je zdravstvena situacija u tom gradu veoma kompleksna napominje i direktorica Doma zdravlja, Branka Stanković.
„U ovom mjesecu evidentan je značajan porast broja pregleda u kovid ambulanti i porast broja oboljelih, a samim tim povećan je i broj dijagnostičkih procedura“, ističe Stanković.
Nedostatak kadra i medicinske opreme
U pljevaljskom Domu zdravlja, kaže, dnevno se obavi i do 200 pregleda.
Ipak, ni u Opštoj bolnici, ni u Domu zdravlja u tom gradu, kako naglašavaju naši sagovornici, nemaju dovoljno medicinara za ovoliki obim posla. Fale i ljekari i medicinske sestre.
„Pljevlja trenutno prednjače u Crnoj Gori po broju oboljelih u odnosu na broj stanovnika. Ovo je posljedica nepoštovanja i kršenja epidemioloških mjera. Zdravstveni sistem je preopterećen trenutnom situacijom, a nedostatak kadra i medicinske opreme problem je koji je inače prisutan više godina“, kaže Stanković.
Problem sa nedostatkom kadra godinama muči i pljevaljsku Bolnicu. Iz ove zdravstvene ustanove ističu da su tražili pojačanje.
„Nemamo dovoljno internista. Opšta bolnica, inače, kuburi sa medicinskim kadrom. To je problem sa kojim se suočavamo duži vremenski period. Fali nam i doktora i medicinskih sestara. Nedavno smo raspisali oglas za četiri medicinske sestre“, pojašnjava Lazarević.
Dodaje da su zaposleni na izmaku snaga, a da se lošoj epidemiološkoj situaciji ne nazire se kraj.
„Zdravstveni radnici su umorni, a s obzirom na to da nam fali medicinskog osoblja oni moraju da rade mnogo više nego što bi trebalo“, kaže Lazarević.
Pacijente upućuju u sve kovid ustanove u CG
Budući da su u Opštoj bolnici u Pljevljima popunjeni skoro svi bolnički kapaciteti, a da broj zaraženih konstantno raste, prinuđeni su da pacijente upućuju u kovid bolnice širom Crne Gore.
„Pacijente šaljemo u sve bolnice koje imaju kapaciteta – u Klinički centar Crne Gore, u Opštu bolnicu Berane, u Brezovik… Slali smo ih i u Bar, jer su sve druge bolnice bile popunjene. Šaljemo pacijente gdje god mogu da ih prime, kako bismo ih adekvatno zbrinuli“, kaže Lazarević.
I u Domu zdravlja u tom gradu ulažu maksimalne napore da pacijenti dobiju dobru zdravstvenu zaštitu.
„Dom zdravlja Pljevlja u prethodnom periodu sproveo je niz aktivnosti da poboljša uslove rada zdravstvenim radnicima i uslove boravka pacijentima u kovid ambulanti, preuzimanjem i adaptacijom vojnog stacionara“, navodi Stanković.
Loša epidemiološka slika u ovom gradu, kako kažu naši sagovornici, nastala je u velikoj mjeri zbog nedovoljnog odziva građana za vakcinaciju, ali i zbog nepoštovanja propisanih mjera IJZ.
„Kao građanin, izbjegavam zatvorene objekte. Čuo sam da su ugostiteljski objekti sada rigorozniji kada su u pitanju kovid potvrde, što je dobro. S druge strane, primjećujem da u prodavnicu neko uđe sa maskom, a neko i bez nje“, kaže Lazarević.
Doktorica Stanković poziva sugrađane da se vakcinišu, poštuju mjere i zaštite svoje zdravlje i život, ali i da pomognu medicinskom osoblju u teškoj borbi protiv pandemije.
„Koristim ovu priliku da pozovem građane da poštujemo propisane epidemiološke mjere, da se vakcinišemo i da imamo razumijevanja i strpljenja pri čekanju na pregled. S naše strane, daćemo maksimum da svi budu pregledani i adekvatno zbrinuti“, zaključuje Stanković.
Korona i u Domu starih, preminula jedna korisnica
Koronavirus, nažalost, nije zaobišao ni pljevaljski Dom starih. U ovoj ustanovi od 54 korisnika, njih 19 je trenutno zaraženo koronavirusom.
„Zdravstveno stanje kod većine zaraženih, prema izvještajima ljekara, za sada je stabilno. Nažalost, juče je preminula jedna korisnica koja se nalazila na bolničkom liječenju“, saopštila je direktorica Doma starih Pljevlja, Mersida Aljićević.
I dio zaposlenih u ovoj instituciji je zaražen.
„Trenutno je potvrđena zaraza sa koronavirusom kod pet zaposlenih, očekujemo rezultate novog PCR testiranja kako bismo utvrdili stvarno zdravstveno stanje naših zaposlenih“, pojašnjava sagovornica Portala Analitika.
U Domu starih za sada, zbog loše epidemiološke situacije, nijesu dozvoljene posjete.
„Posjete nisu dozvoljene do stabilizacije epidemiološke situacije u ustanovi. Za sve informacije o stanju naših korisnika, njihovoj rodbini i prijateljima osoblje ove ustanove stoji na raspolaganju“, poručuje Aljević.