Sportisti iz Crne Gore, koje je tada već bila suverena država, nijesu učestvovali u Atini, ali je veliki događaj pominjan u medijima. O Olimpijskim igrama pisano je u “Luči”, književnom listu KD “Gorski vijenac” (izdavanom u Cetinju), pisano je čak i u Srbiji u “Srpskim novinama”. Interesantni da je srpski kralj Aleksandar Obrenović bio je jedini evropski vladar koji je boravio u Atini za vrijeme Igara.
Najviše uspjeha u Atini imali su Grci koji su osvojili 47 medalja, a SAD 19. Ipak Amerikanci su osvojili 11 zlatnih odličja, dok su Grci imali 10 trijumfa u Atini.
* * *
Od olimpijskih pobjednika iz Atine vrijedno je pomenuti i dvostruki trijumf mađarskog plivača Alfreda Hajoša. On je bio najbolji u trkama na 100 i 1.200 metara slobodno. Na 1. 200 pobijedio je sa dva minuta i 40 sekundi prednosti u odnosu na Grka Andreua.
Hajoš je i čuveni arhitekta, autor velikog broja sportskih objekata, a na čuvenom Margit Sigetu (ostrvo u Dunavu u Budimpešti) projektovao je i sagradio prvi zatvoreni bazen u svijetu. Bazen i danas nosi njegovo ime, a kasnije je pored njega napravljen moderan sportski kompleks na kojem se često pripremaju mađarski olimpijci za učešće na Olimpijskim igrama.
* * *
Grci su u Atini, do nogu potučeni u atletskim disciplinama, na svoje su došli posljednjeg dana – u maratonu je trijumfovao Spiridon Luis. Trčalo se na originalnoj stazi od Maratonskog polja do Atine. Start maratona je bio u 14 časova, sa malog mosta na Maratonskom polju odakle je po predanju grčki vojnik Filipides 490. godine prije nove ere trčao do Atine da javi o pobjedi nad persijskom vojskom. Luis je pobijedio u trci u kojoj je učestvovalo oko 25 atletičara (nema tačnog podatka, u nekim izvorim, a pominje se da je bilo samo 17 trkača), pretrčavši stazu za dva sata, 58 minuta i 50 sekundi, sedam minuta brže od drugoplasiranog zemljaka Vasilakosa. Nagrade za pobjedu su bile i izdašne i neobične – 23-trogodišnji vodonoša dobio je, između ostalog, doživotno besplatno brijanje i šišanje kod jednog atinskog berberina, dok mu je jedan gostioničar obezbijedio besplatnu hranu i piće. Od Vlade Grčke dobio je bogatu novčanu nagradu i veći kompleks zemlje, a najneobičniju nagradu Luis nije iskoristio – kći jednog grčkog bogataša obećala je ruku pobjedniku maratonske trke. Iz neprilike da se dama sa engleskim obrazovanjem uda za seljaka izvukao ju je sam Luis, rekavši da ga kod kuće čeka djevojka koju ne želi da ostavi… Zanimljivo, Luis nikada više nije trčao.