Predsjednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin rekao je da bi obećane isporuke dodatnog naoružanja Kijevu od zapadnih zemalja mogle da podignu rat u Ukrajini na novi nivo koji bi mogao da rezultira “globalnom katastrofom”.
Vjačeslav Volodin je 22. januara na svom Telegram kanalu napisao da “ako Vašington i zemlje NATO-a isporuče oružje koje će biti korišćeno za napade na civilne gradove i pokušaje da zauzmu naše teritorije..to će dovesti do mjera odmazde korišćenjem moćnijeg oružja”.
Komentari šefa donjeg doma ruskog parlamenta uglavnom su shvaćeni kao prijetnja nuklearnim oružjem.
Ovaj komentar takođe dolazi nakon što su se predstavnici 54 zemlje okupili prošle sedmice u Njemačkoj da se dogovore o dodatnoj vojnoj pomoći Ukrajini.
U septembru je Rusija tvrdila da je anektirala četiri ukrajinske teritorije istočne oblasti Donjecka i Luganska, kao i južne regije Zaporožja i Hersona, nakon sprovedenih referenduma koje Zapad smatra montiranim.
Volodin je stavio odgovornost na Vašington i Brisel da sriječe eskalaciju rata u Ukrajini, gdje se ruske snage optužuju zbog navodnih ratnih zločina i udara na civilne ciljeve i energetsku infrastrukturu.
– Članovi (američkog) Kongresa, poslanici Bundestaga, Narodne skupštine Francuske i drugih evropskih parlamenata moraju shvatiti svoju odgovornost prema čovječanstvu. Svojim odlukama Vašington i Brisel vode svijet u strašni rat: u potpuno drugačiju vojnu akciju nego danas – napisao je Volodin.
Bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev je 19. januara upozorio NATO da bi poraz Rusije u Ukrajini mogao da izazove nuklearni rat.
– Nuklearna sila koja izgubi u konvencionalnom ratu može da izazove izbijanje nuklearnog rata. Nuklearne sile nisu izgubile velike ratove od kojih zavisi njihova sudbina – napisao je Medvedev.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je, u međuvremenu, uoči sastanka u Njemačkoj o vojnoj pomoći Ukrajini rekao da će izgledi za dodatne isporuke oružja značiti “dovođenje sukoba na potpuno novi nivo, što, naravno, neće slutiti na dobro sa stanovišta globalne i panevropske bezbjednosti”.
Kremlj je invaziju na Ukrajinu, za koju kaže da je evoluirala u proksi rat sa Sjedinjenim Državama i evropskim državama, prikazao kao neophodnu da bi se eliminisala egzistencijalna prijetnja Rusiji.
Tvrdnju da NATO ili druge zapadne zemlje predstavljaju takvu prijetnju su zapadni zvaničnici potpuno odbacili.