Vršiteljka dužnosti direktorice Uprave prihoda i carina (UPC) Milena Petričević saopštila je da je bila zatečena zahtjevom ministra finansija Milojka Spajića da podnese ostavku, te da joj je on to opravdao tvrdnjom da je mnogima stala na žulj, zbog čega njega “buše”.
– Ministar se zahvalio na mom radu, uputio par pohvala i rekao da podnesem ostavku. Bila sam, u najmanju ruku, zatečena – kazala je Petričević na pres konferenciji.
Nakon što je, kako kaže, odbila da podnese ostavku na sastanku koji je u srijedu veče imala sa Spajićem, ministar joj je rekao da bi mu time pomogla, ali i upozorio da će je u suprotnom sam smijeniti.
– Pomažem mu od prvog dana jer radim predano, ukazujem mu na zakonske norme i ne slušam ničije instrukcije, osim zakona. Žao mi je što ostavkom nijesam mogla da pomognem svom ministru, ali zbog rezultata nijesam mogla da dozvolim da urušim svoj profesionalni dignitet. Na to mi je saopšteno “svakako ću te smijeniti, ja to moram da uradim, mnogima si stala na žulj, zbog čega mene buše” – navela je Petričević.
Nuđeni joj IRF i CEDIS
Spajić joj je, kako dodaje, na sastanku ponudio mjesto direktorice direktorata za nadzor u Ministarstvu finansija, koje je po platnom razredu bolje plaćeno od mjesta direktora UPC.
– U tom direktoratu se makar za petinu manje radi nego ovdje. Zahvalila sam se i čekala obrazloženje, za koje mi je unaprijed rečeno da će biti šturo – rekla je Petričević, ističući da su joj nuđene i pozicije u IRF-u i CEDIS-u. Ona je poručila da je licitiranje sa budućnošću profesionalnih i kredibilnih pojedinaca neprihvatljivo u ovom društvu.
Sastanak koji je u srijedu veče imala sa Spajićem bio je, kako tvrdi, prvi u ovoj kalendarskoj godini.
– Resorni ministar mora da bude podrška ovoj i svakoj upravi i trebalo bi makar na dan da uđe u svoje organe i osjeti uslove i dinamiku rada, prepozna i radnike i neradnike – dodala je Petričević.
Kazala je i da joj je dodijeljeno pet pomoćnika, te da je samo jednog birala ona sama.
– Od na papiru aktuelnih pomoćnika svoje zadatke blagovremeno i znalački ne izvršavaju svi. Jedan od njih koji se bavi naplatom je u periodu kada se sprovodi “Evropa sad”, na koji se oslonio čitav budžet Crne Gore, biva odsutan skoro dva mjeseca. Slučajno ili ne, drago mi je što se on već juče oporavio. Pretpostavljam da će sjutra biti na poslu, da li će dočekati nove službenike u svom sektoru sigurna sam da hoće, ali nijesam sigurna da li zna koliko imaju ti ljudi posla da bismo mi imali 300 miliona naplate – kazala je Petričević.
Rezultati
Prema njenim riječima, vidljivo je svima, a posebno dobronamjernima, da UPC unazad četiri mjeseca stvara dobre rezultate, ali i naglasila da se to u ovoj državi ne cijeni.
– Samo od nove godine zaplijenili smo tonu narkotika bez međunarodne pomoći. Naplatili smo 300 miliona eura prihoda od početka godine, a od početka mog mandata 21. oktobra budžetu smo obezbijedili 700 miliona eura. Ne mogu da ne pomenem saradnike i među njih svrstam sebe kao najviše odgovornu, jer mi komuniciramo sa poreskim obveznicima. Svakodnevno odgovaramo na mejlove, pozive – ukazala je ona.
Petričević je poručila da UPC treba i mora da bude samostalna, te da “ne smije da bude ničija prćija, instrument bilo kojih grupacija moći”.
– Mislim da pojedince koji zloupotrebljavaju svoja državna ovlašćenja biraju moćnici. Državni činovnik mora biti kredibilan, a to znači da radi objektivno, nepristrasno i donosi zakonske odluke. Državni službenik u okolnostima u kojima i ja vršim funkciju mora biti hrabar. Moj posao se zasniva isključivo na zakonu, svako ko ima i najmanju sumnju da nije tako, neka me pozove na odgovornost – naglasila je Petričević.
Džek pot
Govoreći o koncesionaru za igre na sreću Džek pot, Petričević je kazala da je odluku o produženju koncesije donijela u skladu sa zakonom, te da je u radu njenih prethodnika došlo do propusta. Predstavnike Džek pota je, kako je navela, primila u svom kabinetu o čemu je ostavila pisani trag.
– Ja se Grbovićem i Mićunovicem nijesam bavila kao građanka Crne Gore, ali kao v.d. direktorica UPC bavim se i baviću se koncesionarom drzave Džek potom. Ko stoji iza koncesije, to za moju odluku nije relevantna činjenica. Zakon propisuje norme u skladu sa kojim se određena djelatnost u državi može raditi – zaključila je Petričević.