Iako je više političkih partija, iz vladajuće većine i opozicije, javno podržalo inicijativu Centra za demokratsku tranziciju (CDT) da se u Skupštini Crne Gore oformi poseban odbor koji bi se bavio stranim uplitanjima u demokratske procese bez obzira od koga oni dolazili, parlament nije preduzeo nikakve aktivnosti u formiranju ovog radnog tijela, saopštila je programska direktorica CDT-a Milica Kovačević.
CDT je, kako kaže Kovačević, još u martu Skupštini Crne Gore uputio inicijativu da formira odbor koji bi radio po uzoru na Posebni odbor za strano miješanje u sve demokratske procese u EU (INGE).
Tada su, kako kaže, formiranje posebnog radnog tijela javno podržali iz Građanskog pokreta URA, Socijalističke narodne partije (SNP), Demokratske partije socijalista (DPS) i Bošnjačke stranke.
-Od marta, kada je inicijativa upućena predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću, itekako je bilo vidljivo uplitanje trećih strana u dešavanja u Crnoj Gori, što kroz kampanje tabloida, događaje u Crnoj Gori, što kroz direktan ali i posredan politički i ekonomski uticaj. Stoga, potreba za formiranjem ovog odbora je još veća nego prije sedam mjeseci kada smo uputili inicijativu. Ignorisanje naše inicijative, iako su je podržali i djelovi vlasti i opozicije, znači da se crnogorske institucije ne žele ozbiljno baviti pitanjem izgradnje otpornosti demokratskih procesa. Zato još jednom apelujemo na one koji su podržali naš predlog da, bez odlaganja, omoguće i da on zvanično uđe u skupštinsku preoceduru- kazala je Kovačević.
Ona je kazala da su iz CDT-a juče na sjednici INGE, u razgovoru sa evropskim parlamentarcima, prenijeli poruku o neprihvatljivom stanju u Crnoj Gori i značaju i važnosti institucionalnog bavljenja stranim uplitanjem, kao i očekivanja da će parlament konačno početi da se aktivnije bavi ovom temom.
-Podsjećamo javnost da INGE ima ovlašćenja da radi na procjeni nivoa stranih prijetnji i miješanja u nacionalne i evropske izbori širom EU, da prati kampanje dezinformacija, sajber napade, direktnu i indirektnu finansijsku podršku i ekonomske prinude političkih aktera i subverzija civilnog društva. Nakon analize problema, zadatak odbora da identifikuje rješenja i predloži alate koji će se suprotstaviti ovim pokušajima sabotaže demokratskih procesa- dodaje Kovačević.
Zbog svega toga, kako kaže, ne vidi razlog zbog kojeg bi Skupštini Crne Gore bilo problematično da formira odbor po uzoru na ključni izvor demokratije u Evropi – Evropski parlament.