U skladu sa povoljnom situacijom Ministarstvo zdravlja donijelo je naredbu kojom se od subote 22. maja ukida mjera nošenja maske na otvorenom tamo gdje je moguće obezbijediti dva metra, kazao je državni sekretar u Ministarstvu Borko Bajić. Nove mjere važiće od subote 22. maja do petka 28. maja.
“Obaveza nošenju maski u zatvorenom ostaje na snazi kao i sve ostale propisane mjere. Ukoliko se izmjene Zakona o sprečavanju širenja zaraznih bolesti budu usvojene kažnjavaće se nenošenje maski ispred institucija kao što su banke, pošte i slično. Na mjestima gdje postoji povećan epidemiološki rizik”, rekao je Bajić.
Bajić je, odgovarajući na pitanja novinara, istakao da je dozvoljeno okupljanje do 20 osoba na javnim površinama.
Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je da epidemijska kriva ukazuje da je obolijevanje na najnižem nivou od početka obolijevanja u julu mjesecu prošle godine, nakon čega je počeo drugi talas pandemije.
“Prosječan broj novopozivnih slučajeva u poslednjoj nedjelji je bio 76 i bilježi se konstantan pad od marta. Od prosječnog broja testiranih osoba koji je u prethodnoj nedjelji bio 1.302 pozitivnih rezultata je bilo u 5,83 procenta slučajeva”, rekao je Galić.
Kumulativna incidencija na 100.000 stanovnika za čitavu teritoriju Crne Gore je sada na 173,79.
“To je najmanja vrijednost ovog indikatora od kako se javnost obavještava, od septembra mjeseca 2020. godine. Po ovom indikatoru imamo bolju situaciju u odnosu na 17 zemalja Evropske unije”, kazao je Galić. Takođe istakao je i da je zabilježen pad indikatora u svim regijama države u odnosu na prethodnu nedjelju, a da je najpovoljnija situacija na jugu Crne Gore.
Galić je kazao i da masovna vakcinacija bilježi zavidne rezultate, te da je do 19. maja aplicirana 151.522 doze vakcine, od kojih je prvom dozom imunizovan 116.487 građanin, a u cjelosti je vakcinisano 35.041 osoba. Shodno tome, Crna Gora je vakcinisala veći dio stanovništava od Albanije, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova.
Istakao je da je po letalitetu, odnosu broja preminulih i broja oboljelih, Crna Gora ima bolje parametre u odnosu na region.
“U Crnoj Gori je taj broj 1,58, u Bosni i Hercegovini 4,47, Hrvatska 2,21, Albanija 1,84… Jedino Srbija ima bolje parametre, 0,95. Što se tiče mortaliteta istina je da je Crna Gora na drugom mjestu u regionu, iza Bosne i Hercegovine”, zaključio je Galić.