Na slikama akademskog slikara Romana Đuranovića slavi se dan i načini na koji ga posmatramo, a temom izložbe „Nešto se sprema“ on nam prevodi stvarnost, upozorava ili najavljuje.
To je saopšteno na otvaranju izložbe Đuranovića u Umjetničkoj koloniji Danilovgrad, na kojoj su predstavljeni umjetnikovi radovi najnovije produkcije.
Direktorica JU Umjetnička kolonija Danilovgrad Vesna Jovovićkazala je da je umjetnost kreiranje odnosa među ljudima.
„Da umjetnost udružuje, povezuje, nadahnjuje tvrdili su i svesvrdno nam pomogli da imamo novi izlagački prostor, galeriju, na pragu obilježavanja pola vijeka od obilježavanja institucije. Jedina nagrade vrline je vrlina. Jedini način da imaš prijatelja je biti prijatelj. Dugujemo svim donatorima posebnu zahvalnost“, rekla je Jovović.
Kazala je da nije slučajno zašto rekonstruiranu galeriju oplemenjuje izložba „Nešto se sprema“.
„Da Roman Đuranović savršeno zna značenje riječi tradicija i izuzetno poštuje svoje korjene pokazao je kada se obratio sa željom da izlaže upravo ovdje, ali tada u galeriji koja je bila starija od samog postojanja institucije. Utoliko, su snaga umjetnosti i ljepota ovdje svepristni“, istakla je Jovović.
Književnik Pavle Goranović kazao je da se na Romanovim slikama slavi se dan i načini na koji ga posmatramo.
„Roman Đuranović posjeduje umjeće da „iščupa“ događaje iz neposredne blizine, one koje bismo mogli zamisliti baš danas i baš pred našim očima da se događaju. Potom, vješto ih prenosi u likovnu ravan gdje oni dobijaju nove oblike ali su jednako uvjerljivi kao da ih gledamo sa neke pučine, šanka ili iz automobila. Neka su dobrodošli u svijet svi naši likovi koji iščekuju trenutak kada će postati slika. Oni nam dolaze kao kristalna kocka vedrine“, rekao je Goranović.
Kazao je da će temom izložbe „Nešto se sprema“ Roman prevesti stvarnost, upozoriti ili najaviti.
„Nije li to sve priprema za umjetnički potez. Onaj trenutak kada žena i muškarac dominiraju platnom koje izlazi iz svojih granica, a u stavu su blaženog iščekivanja, navodno nezainteresovani za okruženje, baš kao što su to i posmatrači. Pa, šta im se to zbiva i u kakvom su to momentu uhvaćeni? Ono kad njihove kretnje izmiču našim očima – je li to neposredno stvaranje slike? „Nešto se sprema“ taj trenutak se produžava, to može biti naziv svih Romanovih prepoznatljivih nastojanja u umjetnosti“, istakao je Goranović.
Umjetnik Roman Đuranovićkazao je da živimo u uzbudljivom vremenu, vremenu izvjesne zbunjenosti.
„Događaji se ređaju bez ikakvog reda i ne znam šta nas još može iznenaditi. Slikam svijet u kojem živimo, to su neki moji pogledi i postavljam pitanja, ne dajem nikad odgovore. Zbog toga se dogodio naziv izložbe „Nešto se sprema“ i razmišljanje na tu temu, koja otvara opet neka na ova pitanja, šta nam se to sprema. Sprema se svašta, ali vidjećemo. Ovo je jedan ne od odgovora, nego jedna od mogućnosti šta bi moglo da se sprema“, rekao je Đuranović.
Na izložbi su, kako je pojasnio, sve radovi na izložbi su novije produkcije, jednoipogodišnje, sem jedne slike koja je bila izložena u Njujorku.
Đuranović je kazao da pojam inspiracije za njega ne postoji.
„Slikarstvo je odavno za mene postalo potreba. Uslovi u toku epandemije su meni bili značajni, jer sam imao mnogo više vremena i fokusa na slikarstvo, tako da je bilo veoma plodonosno“, rekao je Đuranović.
Izložba Đuranovića je prvi događaj u rekonstruisanoj zgradi Umjetničke kolonije Danilovgrad.
Predsjednica Opštine Danilovgrad Zorica Kovačević kazala je da je projekat rekonstrukcije zgrade Umjetničke kolonije, čija je vrijednost oko 80 hiljada eura, realizovan u saradnji sa Ministarstvom kulture i ministrom Aleksandrom Bogdanovićem.
„Pola sredstava smo obezbijedili iz budžeta Opštine, a pola nam je obezbijedlilo Ministarstvo kulture i tadašnji ministar Aleksandar Bogdanović. Zahvaljujući tome, dobili smo rekonstruisani objekat,novi izlagački prostor, mjesto za mnoge događaje iz svijeta umjetnosti i kulture, u kojima će građani moći da uživaju“, rekla je Kovačević.
Izložba će biti otvorena narednih 15 dana.