Nedoumica je i informacija da je vladika bački Irinej Bulović tražio da se u temeljni ugovor uvrste i neradni dani za pravoslavne vjernike u Crnoj Gori: Sveti Sava, Sveti Vasilije Ostroški i Sveti Petar Cetinjski. Ali, ovaj prijedlog se kosi sa crnogorskim Zakonom o praznicima
Drugog dana Sabora SPC usvajanjem dnevnog reda počeo je njegov radni dio, a o zaključcima javnost će biti informisana putem saopštenja – kazano je iz Beogradske patrijaršije.
Budući da je patrijarh Porfirije na samom početku Sabora više puta ponovio da je potrebno jedinstvo SPC, mnogo je neusaglašenih tema iako se u javnosti plasiraju informacije da je sve dogovoreno. Kao jedan od oponenata patrijarha, navodi se vladika Irinej Bulović koji ima svoje kandidate za mitropolita, ali i zamjerke na temeljni ugovor.
TEMELJNI UGOVOR
Bez obzira na to što političari izjavljuju da je temeljni ugovor završena priča i da samo fali potpis – portal Vidovdan (blizak patrijarhu Porfiriju) piše da će Sabor ipak raspravljati o temeljnom ugovoru koji patrijarh SPC treba da potpiše sa Vladom Crne Gore. Da li će se nešto mijenjati u tom dokumentu ili samo njega treba da usaglase učesnici Sabora nije poznato, ali podsjetimo – Sabor je najviše zakonodavno tijelo SPC.
Nedoumica je i informacija da je vladika bački Irinej Bulović tražio da se u temeljni ugovor uvrste i neradni dani za pravoslavne vjernike u Crnoj Gori: Sveti Sava, Sveti Vasilije Ostroški i Sveti Petar Cetinjski. Ali, ovaj prijedlog se kosi sa crnogorskim Zakonom o praznicima.
Potpisivanje se očekuje tek nakon izbora novog mitropolita, a patrijarh je nedavno rekao da se raduje odlasku u Crnu Goru.
IZBOR MITROPOLITA
Prema najavama više neimenovanih izvora, na Saboru bi danas, trećeg dana zasijedanja, trebalo da se govori o izboru dva nova mitropolita – crnogorsko- primorskog i zagrebačko-ljubljanskog i episkopa valjevskog – jer su vladike koje su se nalazile u ovim eparhijama preminule od korone.
Najveće interesovanje u javnosti vlada za izbor crnogorsko-primorskog mitropolita, ne samo zbog uloge crkve i uticaja na sadašnju crnogorsku svjetovnu vlast već i zbog toga što je taj mitropolit po značaju u crkvenoj hijerarhiji i uticaju drugi čovjek SPC – odmah iza patrijarha.
Bez obzira na predviđanja da je izbor vladike budimljansko-nikšićkog Joanikija na mjesto mitropolita završena priča, ipak su se ponovo pojavile glasine da bi se u trci za to mjesto mogao naći i Kirilo Bojović, nekadašnji vikarni episkop, odnosno zamjenik mitropolita Amfilohija. Za izbor Bojovića je navodno zainteresovan vladika bački Irinej.
Sa druge strane, političari bliski predsjedniku Srbije plasiraju priču kako je i sam patrijarh obećao da će vladika Joanikije naslijediti mitropolita Amfilohija. Kome vjerovati, kada se zna da SPC, ipak, finansijski zavisi od Srbije i njenog predsjednika. Ali, ni uticaj Irineja nije zanemarljiv, već dva patrijarha je ispratio i kod ovog trećeg je ostao portparol SPC.
Prema crkvenim pravilima, od 43 arhijereja koje čine Sabor njih pet nema pravo glasa jer su vikarni episkopi, nemaju eparhije, a za svaki izbor potrebna je dvotrećinska većina.
SPEKULACIJE I SVETE TAJNE
Zbog toga što je radni dio Sabora zatvoren za javnost, na pretek je spekulacija koje dolaze od samih učesnika Sabora – preko njihovih kurira koji su neimenovani medijski izvori.
Osim ovih oko izbora crnogorskog mitropolita, zanimljive su ,,nezvanične objave” da će vikarni episkop pokojnog patrijarha Irineja, Stefan Šarić, biti poslat negdje u inostranstvo jer je zataškana afera, ali nije zaboravljena, u kojoj je on naručio otmicu i prebijanje studenta Akademije SPC Marka Žarkova. Sve se desilo zbog zajedničke djevojke. Žarkov je optužbe ponovio pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, ali se ne zna šta je sa tim postupkom.
Na pitanje advokata koji zastupa Žarkova da li je vladika Šarić bio upoznat sa odnosom koji je Žarkov imao sa zajedničkom djevojkom, Šarić je rekao da ne može o tome da govori jer bi time narušio svetu tajnu ispovijesti. Ipak, Šarić je potvrdio da tu djevojku poznaje deset godina.
Ali, mimo ovog slučaja koji za crkvu nije naročito značajan, pravi razlog smjene Šarića, ako ga bude, je da se smanji uticaj predsjednika Srbije na SPC, odnosno patrijarha – jer predsjednik preko ministra spoljnih poslova Srbije Nikole Selakovića, koji je u odličnim odnosima sa Šarićem, vrši pritisak na patrijarha.