U političkom savjetu GP URA, ostavke su podnijeli Žarko Rakčević, Šerbo Rastoder, Blagoje Grahovac, Marko Backović i Šefik Mišić. Akademik Šerbo Rastoder, u razgovoru za portal FenjerTV, objašnjava razloge svog istupanja iz stranke, kao i svoj stav o trenutnom načinu funkcionisanja ove partije. Za portal FenjerTV, Rastoder je govorio o viziji Glavnog odbora o ekspertskoj vladi i ko je trebao da je predvodi. On napominje kako ne želi da ovo bude početak kraja URA, zato što “niko normalan neće zadaviti “svoje dijete'”. Komentarišući medijske navode o distanciranju Božene Jelušić i Suade Zoronjić od zvanične politike GP URA, kazao da se radi se o slobodoumnim osobama, koje slobodno raspolažu svojim poslaničkim mandatom i koje će kao šalu shvatiti “prijetnje“ o nužnoj partijskoj disciplini od onih koji su “svoj mandat” potrošili poštujući slobodu poslanika. Rastoder je kazao da ako Crna Gora ne iskoristi ovu šansu, onda će se valjati u blatu narednih 20-30 godina.
U oktobru prošle godine, Vaš kolega Rakčević Žarko, gostujući u emisiji “Intervju” na RTCG, kazao da je put GP URA sekularna, građanska, demokratska i evropska Crna Gora, i da nacionalni i državni interesi ne smiju biti dovedeni u pitanje čak i kada je u pitanju demontaža prethodnog sistema. Tada je naglasio da, ukoliko URA skrene sa toga puta, on neće ni jednoga minuta biti u URA-i. Prije nekoliko dana, zajedno sa Vama, on je napustio tu partiju. Da li je to razlog Vašeg odlaska iz stranke?
Teško da bih na ovo pitanje imao da kažem nešto više od onoga što sam već kazao drugim medijima. Dakle, imam potrebu da odmah naglasim da nijesmo podnijeli ostavke zbog toga što mislimo da ima boljih od onih od kojih smo se distancirali, već prije svega, zbog toga što mislimo da su počeli ličiti na one za koje smo mislili da su gori od njih.
Nama nije cilj da unosimo bilo kakav razdor, niti da rušimo ono što smo stvarali. Pokušavali smo u više navrata da se izborimo za izvorne principe URA-e, koje smo označili mi, a ne oni koji ih navodno “brane” od nas. Desilo se na kraju da iz ovoga izlaze zadovoljne “obje” strane, što može biti dobro. Jedni zato što su se “oslobodili” nas uoči kongresa, jer znaju da ne bi pristali da glumimo ikebane, a mi zbog toga što smo “oslobodili ” savjest i obesmislili opšte mišljenje da sve rade pod našim uticajem. Tim mladim ljudima želimo svaku sreću i dalje uspjehe, ali imamo potrebu da im ipak poručimo da se mi nijesmo “oslobađali” njih kada smo ostatke “reciklirane Pozitivne” doveli u URA-u, misleći da će biti koristi od mandata koji je sadašnji predsjednik deponovao u URA-i, otkazujući poslušnost Darku Pajoviću.
Valjda smo i zbog tog iskustva insistirali na dijalogu unutar pokreta i dok je na njegovom čelu bio Žarko Rakčević, to je bila tribina slobodoumnih ljudi. Odjednom je valjda osjećaj vlasti urušio način unutrašnjeg funkcionisanja pokreta. Umjesto uobičajenog dijaloga oko svih pitanja, počelo je ignorisanje svakog mišljenja koje se ne slaže sa mojim, autistično okruživanje “evet efendijama” koji su bili zaduženi za stvaranje slike “lažne veličine” i najvažnije – vidljivo urušavanje građanskog koncepta Pokreta URA.
Činjenica da naše distanciranje tumače kao potrebu da navodno “sahrane duh devedesetih”, za nas je uvreda veća od bilo koje, jer mi koji nećemo da šetamo ulicama ratnih zločinaca, da podržavamo negatore genocida, koji odbijamo “da pomjeramo planine vjerom”, koji se stide ” eksperata” koji nose akademske titule, a ne znaju kada je štampana prva ćirilska knjiga u Crnoj Gori, ili onih koji infantilno tvrde da “sin nije porodica”, stidimo se politike koja ne razlikuje “smjene” od “zamjene”, koja tuđe zastave ističe kao marketinške oglase a svoju sakriva. Stidimo se politike Eliota Nesa koji hapsi kriminalce radi TV izvještaja i odlikuje policajce prije presude nadležnih sudova. Podsjećamo da je svako znao da Al Kapone nosi na duši mnoštvo zločina, ali je suđen zbog utaje poreza. Kada je bio u pitanju interes države (iskrcavanje na Siciliji), državnici se nijesu libili da zatraže njegovu pomoć. Želimo da kažemo da niko od nas nije osporio potrebu borbe protiv kriminala, ali da smo tražili da se ona pokaže i tamo gdje treba biti dosljedan i principijelan. Ne žmuri pred činjenicom da ti jedan od partnera vlasti uzurpira pola miliona kvadrata državnog zemljišta.
Jednako je populistička bila najava prodaja “Lada” (mladih, lijepih i pametnih 1989.) koliko i prodaja “majbaha”( 2020). Mi smo, navodno, protiv “građanske ” Crne Gore zato što već duže upozoravamo da “građani” nijesu samo oni koji su okađeni tamjanom i blagosiljani od popova, već i oni koji znaju, i nažalost, imaju iskustvo da prvo idu “popovi, onda topovi i na kraju lopovi”. To su devedesete i to bi znali da išta čitaju. E mi to ne želimo, znamo da ne žele ni oni, ali kao svaka neiživljena mladost, misli da sve zna.
I suštinska razlika našeg razlaza je koncept društva kojem težimo. Neka analiziraju sve ono što smo zapisali u programskim aktima i neka to usporede sa praksom – dva svijeta. Ako to branite zato što mislite da su novi “klijentelisti ” oko vas zadovoljni time, dopustite da i oni koji imaju zaokružene biografije i ne žele vlast radi vlasti, imaju otklon od toga. Dakle, iznova – multietničko, demokratsko društvo. Država svih građana. Društvo jednakih šansi. Te devedesete su grafiti koji se ispisuju pod okriljem vlasti i nemoć policije da nađe počinioce, jer je “zauzeta” borbom protiv kriminala, dok mi mislimo da je od toga gori samo “fašizam” i veličanje istog. Na sve ovo će vam odgovoriti da i oni to osuđuju, ali su nemoćni jer su manjina u parlamentarnoj većini, a mi ih samo podsjećamo: jeste ali bez vas nema vlasti?
U istom intervjuu, Rakčević je kazao da se do toga momenta Glavni odbor nije izjasnio o postizbornom koaliranju partije kojoj ste pripadali. Da li ste se nakon toga izjasnili i kakav je Vaš lični stav vezano za ulazak u koaliciju sa partijama čiji predstavnici su četničke vojvode, čiji predstavnici su u Skupštini Crne Gore pozivali svoje ratne drugove iz devedesetih, u istog onoj Skupštini u kojoj je nova vladajuća većina odbila usvajanje Rezolucije o genocide u Srebrenici?
Što se toga tiče, mi smo bili za ekspertsku vladu koju bi predvodio Dritan Abazović. Ta vlada bi imala oročeni mandate, koji bi primarno bio okrenut prioritetima – organizovanju novih fer i demokratskih izbora, zakonu o lustraciji. Bili smo izričito protiv toga da se vlast “dijeli”, a za to da se vlast koristi za istinske reforme u društvu. Ohrabrila nas je početna pozicija iz ugovora “trojice”, koji su garantovali, ne samo zadržavanje spoljnopolitičkog kursa, nego je bilo obećanje da se neće dirati u fundament vrijednosti savremene Crne Gore – građansko društvo, već da se radi na demontaži partitokratije kao načina vladanja. Ne mogu reći da to nije bio cilj i onih koji su postali dio vlasti, ali dok je dio vlasti slučajno i nenamjerno gurao opoziciji post u oko, tjerajući je tako u zaštitnika države i društva građanskih vrijednosti, dio nas, očigledno, nije shvatao politički autizam naših kolega i prijatelja, koji su politiku sveli na raspodjelu moći i potrebi da se ta moć dijeli, ne u odnosu na vrijednost, nego u mržnji prema drugom i drugačijem. Instalirana je klonirana Vučićeva politika unitar ko je su za sve krivi “bivši”. Da se razumijemo, za bivšu vlast teško da se možemo kazati nešto afirmativno, posebno u unutrašnjoj politici, ali smatramo da su je zbog toga “kaznili birači”, a vlast to treba da radi samo onda kada ima uvjerljive dokaze za njene kriminogene aktivnosti.
Što se Revolucije o Srebrenici tiče, budimo elementarno korektni. To je bilo DPS guranje pasta u oko DF-u, koji je odradila BS. Zašto? Prvo crnogorski parliament je među prvima u Evropi usvojio takvu rezoluciju. Dakle, bespotrebno, ali im je bilo stalo da otkriju “toplu vodu” tako što će izuti one koji to ne podržavaju. U toj pozorišnoj predstavi, URA se ponijela časno, jer se nikada više i nije glasalo za Rezoluciju (u medjuvremenu je BS, prateci “starijeg brata”, izašla iz parlamenta, pa je to što su poslanici URE (Jelušić i Zoronjić) glasali da se to uvrsti u dnevni red, bilo potpuno irelavatno, jer se znalo da za to ne postoji većina. Zbog toga lažima i spinovanjem osulo posebno po Zoronjićki, kako bi se, toboš, pokazalo da su svi “djelovi nove vlasti protiv”. Već viđeno mnogo puta, slično onome kada aktivisti DPS uoći svakih izbora izdvoje pare za četničke “pijanke”, kako bi muslimani glasali za njih. Ovo su potvrđene informacije za koje, po potrebi, mogu označiti i najpoznatije “junake” ove tužne priče. Prema tome, ordinarna je laž da Jelušićka i Zoranjićka to ne podržavaju, kao što je upitno da li je izlazak baš tada iz skupštine možda posljedica “straha”, ne od toga da li će podržati “njihovi”, nego da li je dobro testirati baš tada “moje”.
Da li je ovo početak kraja GP URA, kao što javnost prognozira?
Niti mislimo niti želimo da ovo bude “početak” kraja URA-e. Niko normalan neće zadaviti “svoje dijete”. Možda to neko i priželjkuje, ali istinska građanska opcija treba Crnoj Gori. Vrijednosno i praktično, a ne retorički i deklarativno. Ko to ne vidi ili je politički slijep ili nije dobronamjeran.
Šta za GP URA znači odlazak iz partije Vas i Vaših kolega? Takođe, pojavili su se medijski natpisi kako su se poslanice Božena Jelušić i Suada Zoronjić distancirale od zvanične politike tog saveza. Kako to komentarišete?
Ponavljam, mi se nijesmo distancirali zbog bilo koga ili zbog nekog značenja, već iz osjećaja tjeskobe. Što se Jelušićke i Zoronjićke tiče, radi se o damama za poštovanje i respekt. To što neko priželjkuje njihov otklon je potpuno irelavatno u odnosu na ono što one misle. Vjerujem da njihova posvećenost izvornim načelima URA-e nikada neće biti dovedena u pitanje i da spekulacije servirane iz prislušnih kuhinja na njih utiču koliko lanjski snijeg. Radi se o slobodoumnim osobama, koje slobodno raspolažu svojim poslaničkim mandatom i koje će kao šalu shvatiti “prijetnje“ o nužnoj partijskoj disciplini od onih koji su “svoj mandat” potrošili poštujući slobodu poslanika. Svi bi željeli da otklonimo moguću glupost pritiska na njih, kako onih iz URA-e tako i onih izvan, jer cijenim da bi to bilo uzaludno. Takođe, mislim da i jedna i druga posjeduju svijest o odgovornosti koju nose i da je neće “potrošiti” zbog bilo koga ili čega, već samo u saglasju sa principima kojima su vjerne.
Za kraj – zbog krize unutar parlamentarne većine, postoje prognoze da su na pomolu novi parlamentarni izbori. Kako vi to komentarišete?
Tako nešto ne zavisi od URA-e. Siguran sam da ona neće rušiti vlast zbog mnogo razloga, ali nijesam siguran da to neće uraditi drugi konstituenti vlasti, kada procijene da je URA “odradila šta treba”. U svakom slučaju, vlast će trajati mnogo duže nego što neko može i da pretpostavi. Ona ima vremena, vremena nema Crna Gora kojoj je rečeno da ako ne iskoristi ovu šansu, onda će se valjati u blatu narednih 20-30 godina. Ovo znaju predstavnici vlasti, te ako zaista žele Crnu Goru u Evropskoj uniji, tačno znaju šta treba da rade.