Procjena rizika od katastrofa Crne Gore doprinijeće adekvatnijoj analizi rizika i kvalitetnijem sprovođenju preventivnih aktivnosti.
To je saopšteno u toku drugog konsolidacionog sastanka povodom izrade Procjene rizika od katastrofa Crne Gore, koji je organizovao Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova u Ulcinju.
V.d. generalnog direktora Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović, istakao je da je izrada ovog dokumenta jedna od najvažnijih obaveza Direktora u narednom periodu.
„Izrada procjene rizika od katastrofa Crne Gore jedna je od obaveza naše države na evropskom putu i ova činjenica nas dodatno obavezuje. Bez dileme, ovo je jedan od najvažnijih dokumenata zaštite i spašavanja. Ovim dokumentom ćemo definisati nivoe rizika koji ugrožavaju ljude, materijalna i kulturna dobra i životnu sredinu u Crnoj Gori, rekao je Bešović.
Načelnik Direkcije za civilnu zaštitu i smanjenje rizika od katastrofa, mr Ljuban Tmušić kazao je da drugom konsolidacionom sastanku prisustvuje više od 80 predstavnika različitih državnih organa koji rade na dokumentu Procjena rizika od katastrofa Crne Gore, kao i predstavnici akademske zajednice i nevladinog sektora.
„Na ovom dvodnevnom sastanku vršimo presijek izrađenih scenarija za sve pojedinačne rizike. Imamo preko 50 različitih scenarija i to je sjajan rezultat“, rekao je Tmušić.
Istakao je da u narednom periodu predstoje dalje aktivnosti na izradi teksta Procjene rizika od katastrofa Crne Gore, koji bi trebalo da bude završen do 15. decembra ove godine.
Načelnica Odjeljenja za epidemiologiju zaraznih bolesti u Institutu za javno zdravlje, Sanja Medenica kazala je da je rad na izradi scenarija podgrupe Zarazne bolesti ljudi/epidemije bio intenzivan.
„Članovi radne grupe dali su ogroman doprinos u izradi scenarija. Izabrali smo COVID 19 epidemiju, koja se prvi put obrađuje, s obzirom da je trenutno aktuelna. Obrađivali smo prvi talas epidemije, sa svim segmentima i indikatorima koji su nam bili predstavljeni. U samom scenariju su, na jasan način, opisani svi segmenti koji se moraju koristiti i sve aktivnosti koje bismo, za neželjeni događaj, na isti način trebali odrađivati“, rekla je Medenica.
Evropska komisija tj. Generalni direktorat za civilnu zaštitu i aktivnosti humanitarne pomoći odobrila je Crnoj Gori finansiranje ovog projekta.