Skupština Prijestonice Cetinje usvojila je zaključke kojima pozivaju SPC da odustanu od ustoličenja Joanikija za mitropolita najavljenog za 5. septembar u Cetinjskom manastiru, ili da ga održe u drugom gradu. Upravu policije pozivaju da zabrani ustoličenje na Cetinju. Za zaključke su glasala 23 odbornika, protiv su bili odbornici Demokrata.
U zaključcima Skupština Prijestonice Cetinje, polazeći od činjenice da su stabilnost Crne Gore, mir i bezbjednost građana neprikosnovene vrijednosti na temelju kojih želimo da gradimo prosperitet i napredak države i društva, poziva na smirivanje tenzija, dijalog i toleranciju.
“Skupština Prijestonice Cetinje cijeni da je najavljeno ustoličenje Joanikija Mićovića za mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Cetinjskom manastiru događaj visokog bezbjednosnog rizika koji može da naruši mir i stabilnost ne samo na Cetinju već i u cijeloj Crnoj Gori i poziva nadležne da, svako u dijelu svojih ovlašćenja, u skladu sa Ustavom i zakonima, doprinese očuvanju javnog reda i mira, bezbjednosti građana i imovine”, drugi je zaključka koji je Skupština usvojila.
Uvažavjući, kako navode, odvojenost crkve i države, poštujući vjerska prava i slobode, ali cijeneći da su mir i stabilnost u državi zajednički interes svih, Skupština Prijestonice Cetinje, poziva Srpsku pravoslavnu crkvu da revidira svoju odluku o organizovanju ustoličenja Joanikija Mićovića za mitropolita u Cetinjskom manastiru te da ovu svečanost organizuje u nekom drugom gradu.
Pored toga Skupština Prijestonice Cetinje poziva nosioce zakonodavne i izvršne vlasti i sve političke subjekte da svojim djelovanjem ne doprinosi povećanju tenzija i narušavanju mira i stabilnosti u državi.
“Već da u skladu sa Ustavom i zakonom definisanim nadležnostima omogući ravnopravnost svih građana Cetinja i Crne Gore, bez obzira na njihovu nacionalnu, političku, vjersku ili neku drugu pripadnost i da preduzmu sve radnje iz svoje nadležnosti kako bi se na Cetinju i u Crnoj Gori očuvao mir, bezbjednost i stabilnost, kako se ne bi narušio međuetnički sklad i građanski karakter države i društva”, navodi se u zaključcima.
“Skupština Prijestonice Cetinje, u cilju očuvanja mira, stabilnosti i bezbjednosti građana i imovine, poziva Upravu policije da u koordinaciji sa nadležnim organima, u skladu sa svojim ovlašćenjima, poštujuću Ustav i zakon, planiranu organizaciju ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve za 05.09.2021. godine na Cetinju, proglasi za skup visokog rizika i donese odluku o zabrani njegovog organizovanja na Cetinju”, stoji u zaključcima koje je usvojila Skupština Prijestonice.
Gradonačelnik Prijestonice Aleksandar Kašćelan kazao je da bi ustoličenje trebalo obaviti van Cetinja.
“Ovaj stav jasno smo predočili više puta nosiocima vlasti na državnom nivou, jer su u njihovim rukama operativna saznanja o razvoju bezbjednosne situacije i svim rizicima, ali i instrumenti moći. Zato ih pozivam na odgovoran odnos i poštovanje Ustava. Pozivam i mitropolita Joanikija da kao duhovnik pozove vjernike na smirivanje tenzija i da čin ustoličenja organizuje van Cetinja”, naveo je Kašćelan.
Predstavnica cetinjskog odbora Građanskog pokreta URA Jovana Radović kazala je kako i sama vjeruje da 5. septembra neće doći u ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju, te da to želi zbog mira svom narodu.
“Ne želim da taj vjerski čin posluži nekima za eskalaciju tenzija”, poručila je Radović.
Pozvala je sve na toleranciju mir i ljubav.
“Cetinjski manastir moramo doživljavati kao mjesto okupljanja građana svih vjera i nacija, pomirenja, a ne svađe, mjesto ljubavi, a ne mržnje ovo mora da shvati i MCP, i uvaži volju građana Cetinja”, poručila je Radović.
Predsjednik Kluba odbornika SDP u Skupštini Prijestonice i potpredsjednik SDP Nikola Đurašković, na početku sjednice, predstavio je predložene zaključke kojim se traži da se organizatori ustoličenja najavljenog za 5. septembar odustanu od tog čina na Cetinju i da ga obave u drugom gradu.
On je naveo da predlažu te zaključke jer bezbjednosna situacaija 5. septembra može biti ugrožena.
“Cetinje ne može ćutke posmatrati da se u njemu odigrava simboličko pokoravanje Crne Gore i mora direktno upozoriti da ustoličenje mitropolita SPC može biti ugrožena naša najveća vrijednost – mir”, poručio je Đurašković
Ranije je objavljeno da će odbornici građanskog pokreta URA glasati da se ceremonija ustoličenja mitropolita ne održi u Cetinjskom manastiru.
Građanski pokret URA pozvao je nadležne organe da dobro analiziraju bezbjednosnu situaciju povodom planiranog skupa na Cetinju poručujući da država dužna da garantuje mir i prava i slobode svih građana.
Cetinjki SDP pozvao je organizatore aktivnosti predviđenih za 5. septembar u Cetinjskom manastiru da od njih odustanu ili da ih obave u nekom drugom gradu radi očuvanja građanskog mira i spokoja građana Cetinja i svih koji u tom gradu borave, saopštio je predsjednik Kluba odbornika SDP u Skupštini Prijestonice i potpredsjednik SDP Nikola Đurašković.
Na vanrednoj sjednici, koju je inicirao SDP, odbornici će se izjasniti o Odluci kojom se pozivaju organizatori da odustaju od ceremonije najavljene za 5. septembar u Cetinjskom manastiru, ili da je održe u drugom gradu.
Takođe, Skupština Prijestonice ovlastiće gradonačelnika Aleksandra Kašćelana da uradi sve iz svoje nadležnosti kako bi se spriječile aktivnosti na teritoriji grada ili u objektima koje su u vlasništvu Prijestonice, a koje imaju za cilj ometanje svakodnevnog života građana Cetinja. Odbornici će Vladu Crne Gore pozvati da ne doprinosi povećanju tenzija i narušavanju mira i doprinese njegovom očuvanju, tako što će od SPC tražiti da odustane od ceremonije ustoličenja na Cetinju.