Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović razgovarao je sa predstavnicima medija, novinarskih udruženja i nevladinih organizacija o statusu novinara i zaposlenih u medijima, u kontekstu planiranih izmjena i dopuna Zakona o javnom redu i miru, i kako je istakao, isključivi cilj tog ministarstva je doprinos dodatnoj zaštiti novinara.
Na neformalnom radnom doručku u Vili Gorica dogovoreno je da se Izmjenama i dopunama Zakona o javnom redu i miru, koji uređuje i prekršaje, predvidi i definicija samog novinara, u smislu ometanja i omalovažavanja novinara u vezi sa vršenjem novinarskog poziva.
“Posredstvom svojih članova u radnoj grupi koju formira Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, kao nadležno za izmjene i dopune Krivčnog zakonika, MUP će podržati dva nova člana, odnosno krivična djela, kako bi se obezbijedila zaštita novinara na način da se inkriminise sprečavanje novinara u vršenju profesionalnih zadataka i napad na novinara u vršenju profesionalnih zadataka”, navodi se u saopštenju MUP-a.
Predstavnici medija su iznijeli svoje viđenje MUP-ove inicijative, napominjući da su obaveze novinara koji štite javni interes, drugačije u odnosu na službena lica koja štite državni.
Smatraju da je bitno definisati ko su ljudi koji mogu biti meta napada, jer to nijesu samo novinari, već i fotoreporteri, snimatelji, vozači, itd.
Učesnici sastanka saglasni su i da se u rizičnim situacijama moraju zaštititi novinari koji žele da budu zaštićeni, a zaključeno je i da je nužno što prije početi dijalog između novinara i policije, kako bi se gradilo povjerenje, na obostrano zadovoljstvo.