Pojedinim diplomatsko konzularnim predstavništvima data je instrukcija da zatraže agreman države prijema za kandidate za ambasadore, bez prethodne saglasnosti predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Savjetnica za vanjsku politiku Predsjednika Tamara Brajović kazala je da je Đukanović podržao predloge Vlade za ambasadore u Italiji, Kosovu, Njemačkoj, Poljskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu i šefove misija pri Savjetu Evrope i Ujedinjenim nacijama.
Ona je dodala da je Đukanović odbio, ili se još nije finalno odredio prema predlozima za ambasadore u Albaniji, Bosni i Hercegovini (BiH), Hrvatskoj, Kini, Mađarskoj, SAD, Sloveniji, Srbiji, Svetoj Stolici, Španiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i pri Evropskoj uniji (EU).
„I pored jasno definisane procedure, pojedinim diplomatsko-konzularnim predstavništvima data je instrukcija da zatraže agreman države prijema za kandidate za ambasadore, bez prethodne saglasnosti Predsjednika Crne Gore“, rekla je Brajović.
Ona je ocijenila da takvi potezi imaju za posljedicu ne samo narušavanje ugleda zemlje, već i dovođenje drugih država i njihovih nadležnih organa u zabludu.
“Predsjednik poziva Vladu Crne Gore da obustavi ili povuče zahtjeve za agremane, i da poštuje nacionalne zakone i međunarodne konvencije”, kazala je Brajović.
Ona je objasnila da u skladu sa Ustavom, Predsjednik, Skupština i Vlada učestvuju u procesu izbora šefova diplomatsko-konzularnih predstavništava.
„Ustav u članu 95 stav 6 određuje da Predsjednik Crne Gore postavlja i opoziva ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava Crne Gore u inostranstvu, na predlog Vlade i uz mišljenje odbora Skupštine nadležnog za međunarodne odnose“, rekla je Brajović.
Brajović je kazala da iako je nadležnost u ovoj oblasti jasno definisana Ustavom, izbor novih najviših diplomatskih predstavnika i njihov opoziv, u uslovima kohabitacije, ne teče bez komplikacija i pokušaja zaobilaženja procedura koje nalažu Ustav, Zakon o vanjskim poslovima i dobra praksa konsultovanja najviših nosilaca vlasti stvarana tokom 15 godina nakon obnove nezavisnosti.
Ona je istakla da je ustavna nadležnost Predsjednika države ne samo da postavlja i opoziva ambasadore, već i da predstavlja Crnu Goru u zemlji i inostranstvu.
“Predlaganjem kandidata za ambasadore koji nijesu odobreni od Đukanovića, Vlada iako zna da on neće donijeti ukaz za njihovo postavljenje, niti im izdati akreditivno pismo, bez čega ne mogu imati ni zvanje izvanrednog i opunomoćenog ambasadora, svjesno izigrava procedure na nacionalnom nivou, krši dobru praksu, narušava kohabitaciju i srozava međunarodni ugled zemlje”, upozorila je Brajović.
Ona je poručila da je takvo postupanje unutrašnja stvar i problem Crne Gore.
„Ali kad se Vlada obrati nekoj suverenoj zemlji i zatraži agreman za kandidata za kojeg zna da nema podršku Predsjednika, onda je takvo postupanje dovođenje u zabludu te partnerske zemlje i njene administracije, i svjesno izigravanje povjerenja“, poručila je Bojović.
Brajović je dodala da je riječ o potpunom urušavanju ugleda Crne Gore i o neozbiljnom i neprihvatljivom postupanju i naglasila da Đukanović u tome neće učestvovati.
Ona je rekla da je Predsjednik Crne Gore u tome neće učestvovati.
“Obavještavamo nadležne organe u Albaniji, BiH, Hrvatskoj, Kini, Mađarskoj, SAD, Sloveniji, Srbiji, Svetoj Stolici, Španiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i EU, kao i ambasade ili predstavništva tih zemalja/organizacija u Crnoj Gori na rezidentnoj ili nerezidentnoj osnovi, da ne postoji saglasnost vlasti koje učestvuju u kohabitaciji o predlogu kandidata koji bi Crnu Goru predstavljali u tim zemljama/organizacijama”, navela je Brajović.
Ona je poručila i da svaki kandidat o kojem su informisani bilo putem medija ili formalno ne uživa saglasnost Predsjednika Crne Gore.