Vječiti rivali Crvena zvezda i Partizan nalaze se u ozbiljnim finansijskim problemima, pogotovo to važi za Crvenu zvezdu koja zaključno sa 31. decembrom 2020. godine duguje vrtoglavih 61,7 miliona eura, dok je zaduženost Partizana ogromna, ali i više nego duplo manja i iznosi “samo” 29,4 miliona.
Zvezdan Terzić je svojim mađioničarskim poslovnim sposobnostima doveo Crvenu zvezdu na rub bankrota, i samo činjenica da je zaštičena kao polarni međed u tom klubu nije već pokrenut stečajni postupak zbog iskazanog duga od 61.761.000 eura, to su podaci koje je tokom revizije ustanovila renomirana međunarodna revizorska BDO.
Revizorska kuća BDO izračunala da je Crvena zvezda 2020. godinu završila sa dugom od 1.684.700.000 dinara, odnosno sa minusom od 14 miliona i 399 hiljada 145 eura. Ukupan dug Crvene zvezde zaključno sa 31. decembrom 2020. godine iznosi vrtoglavih 7.226.038.000 dinara, ili iskazan u eurima nevjerovatnih i nikad upamćenih u istoriji sporta na ovim prostorima 61 milion 761 hiljada i osam eura.
Revizorska kuća BDO tvrdi da Crvena zvezda posluje se ogromnim nedostatkom trajnog kapitala i obrtnih sredstava, ali i da su kratkoročne obavete veće od obrtne imovine, uz zaključak da ovakvo stanje ukazuje na postojanje materijalno značajnih neizvjesnosti koje mogu da izazovu značajnu sumnju u sposobnost da nastavi poslovanje po načelu stalnosti poslovanja, odnosno da Crvenoj zvezdi prijeti stečajni postupak i bankrot.
Valja napomenuti i da je Crvena zvezda 2014. godine imala dug od 54 miliona eura, kada je na čelo kluba došao tandem Zvezda Terzić – Svetozar Mijailović.
U međuvremenu je klubu iz Ljutice Bogdana igrao dva puta uzastopno Ligu šampiona, potom i dva puta u nizu Ligu Evrope, ali je dug Crvene zvezde u stalnom porastu i pored činjenice da je državna Agrobanka oprostila, pod pritiskom države, Aleksandra Vučića, i ljudi iz neformalnih krugova moći 17 miliona eura kredita, dok je Marfin banka oprostila 5,5 miliona eura.
Svih ovih godina mediji u Srbiji veličali su menadžerske sposobnosti Zvezdana Terzića koji je od urednika fudbalske rubrike Sportskog žurnala dobio i nadimak doktor fudbala i ekonomija, a ispostavlja se da će Teza mađija nakon OFK Beograda ugasiti i Crvenu zvezdu.
Niko ne smije ni da pomisli kako bi izgledao dug Crvene zvezde kada bi se postojećem dugu dodalo tih 22,5 miliona eura i otkrilo finansiranje neformalnim tokovima koje održavaju FK Crvena zvezda u životu. Jedno je sigurno već sad bi dug iznosio više od 84 ,miliona eura, a Crvena zvezda više od tri godine, odnosno od prodaje Nemanje Radonjića u Marsej nije prodala nijednog svog igrača, jer svi klubovi zaziru od Zvezdinih zveda koje blistaju samo u mečevima protiv rivala osrednejg i sumnjivog kvaliteta i u Superligi Srbije.
Partizan se takođe nalazi u ogromnim problemima i dug kluba iz Humske 1 iskazan samo za 2020. godinu iznosi 746.005.000 dinara, odnosno 6 miliona 376 hiljada i 111 eura. Ukupni dug Partizana zaključno sa 31. decembrom 2020. godine iznosi vrtoglavih 3.442.690.000 dinara ili 29 miliona 424 hiljade 700 eura.
Partizan u odnosu na Crvenu zvezdu duguje više nego duplo manje, ali je ozbiljan problem što on nema podršku i neformalnih centara moći, tako da ukoliko brod u Ljutice Bogdana 1a počne da tone, aktuelno rukovodstvo Srbije neće sjediti skrštenih ruku i vjerovatno će pokrenuti i stećajni postupak protiv njega zbog poreskih dugova prema državi i repreograma tog dugovanja koji je damaklov mač iznad glave “crno-bijelih”.
Ono što je posebno interesantno da o pomenutom dugu Crvene zvezde, i Partizana, koji se nalaze na internetu na sajtu UPPR, u Srbiji niko ne želi da piše. Svi mediji u Srbiji, pisani, elektronski i internet portali prećutali su podatke o visini duga vječitih rivala, čak i mediji za istraživačko novinarstvo i korupciju, a razlozi zbog kojih je to tako mogu samo da se naslute i kriju se i činjenici da je kompletna medijska scena Srbije pod kontrolom aktuelne vlasti, odnosno Aleksandra Vučića i ne smije da talasa.