Brisel je veoma zabrinut zbog problema u Crnoj Gori, zato su u ime visokog predstavnika EU Žozepa Borelja u Podgoricu upućeni ministri iz Slovenije i Austrije, poručio je visoki briselski zvaničnik uoči sjutrašnjeg sastanka Savjeta za spoljne poslove na kojem će se između ostalog, raspravljati i o Crnoj Gori i političkoj krizi u zemlji.
– Bili smo veoma zabrinuti zbog ustavnih problema u Gori, ali su posjete ministara iz Slovenije i Austrije bile uspješne u smislu da mislim da je svaki političar u Crnoj Gori dobio jasnu poruku – formiranje funkcionalnog Ustavnog suda jedini je način za izlazak iz krize. Čini se da stvari sada napreduju kroz dijalog, i stvara se mogućnost da se imenuju sudije Ustavnog suda, što je preduslov za fer i slobodne izbore – rekao je zvaničnik Brisela.
Podsjećamo, na sastanku ministara vanjskih poslova, koji će biti održan u ponedeljak u Briselu, razgovaraće se i o Crnoj Gori. Ministri vanjskih poslova Slovenije i Austrije Tanja Fajon i Aleksander Šalenbeg predstaviće ministrima EU izvještaj o Crnoj Gori, nakon čega će se razgovarati o stanju u zemlji.
Fajon i Šalenbeg boravili su u ime šefa evrospske diplomatije Žozepa Borelja krajem prošle godine u Crnoj Gori i vjerovatno, po prvi put, uputili direktna upozorenja crnogorskim vlastima – ukoliko se ne izaberu sudije Ustavnog suda, Crnoj Gori prijeti blokada pregovora sa EU. Iste poruke, Fajon je ponovila prošle sedmice kada je ponovo boravila u Podgorici.
O potencijalnom prekidu pristupnih pregovora sa Evropskom unijom, ukoliko ne bude deblokiran Ustavni sud, premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović je na pres konferenciji rekao da nije informisan.
– Nisam čuo da mi imamo negativne vijesti. Čini se da neke strukture u Crnoj Gori žele da vide zemlju u što goroj situaciji. To niko nikad nije pomenuo – naveo je Abazović.
Od septembra prošle godine blokiran je Ustavni sud Crne Gore, jer od sedam sudija ima samo troje zbog čega ne može da odlučuje o ustavnim žalbama, niti da se okončaju izborni procesi bez odluka tog suda.
Vlada Crne Gore od avgusta prošle godine funkcioniše bez povjerenja parlamenta.
Evropska unija, Sjedinjene države i ostali zapadni partneri već mjesecima apeluju na političke subjekte u Crnoj Gori da se dogovore o deblokadi institucija, prije svega Ustavnog suda kako bi se organizovali prijevremeni izbori.