Izložba “Svetlana Kana Radević poslijeratna arhitektura između centra i periferije” biće predstavljena u Pala ti Palumbo Fossati, od 22.maja do 21. novembra, na najvećoj smotri arhitekture na svijetu, Bijenalu arhitekture u Veneciji, u okviru cjeline pod nazivom “Collateral Events”, pišu Vikend novine.
Pod pokroviteljstvom predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića izložbu realizuju APSS Institut i kompanija Strategist, uz podršku Glavnog grada i velikog broja crnogorskih kompanija Savana, Bemaks, CEDIS, CGES, Elektroprivreda Crne Gore, Glosarij, Hipotekarna banka, Metropolis Media Montenegro, Uniprom i Zetagradnja.
“Istražujući bogatu arhivu odlučili smo da izložbu postavimo u odnosu na teme koje dominiraju Kaninim stvaralaštvom i životom. Imajući na umu društvene okolnosti u kojima je živjela, zadivljeni smo bogatstvom ne samo njenog opusa, već i njenih interesovanja, ambicija i njenog uticaja na okruženje, grad i dalji razvoj arhitekture u Crnoj Gori. Zanimljivo je to da je neka od najznačajnijih djela, odnosno arhitektonski jezik i karijerni pravac postavila veoma rano i dok je još bila u Crnoj Gori, odnosno Jugoslaviji. U svijet je pošla sa već bogatim stvaralaštvom”, kazale su Dijana Vučinić i Katarina Milačić iz organizacionog tima izložbe.
Osim toga, dodaju, kao žene i kao neko ko živi i radi na ovom prostoru, fascinirane su takvom ličnošću.
“Možemo slobodno reći da, da danas živi i stvara u Podgorici, Kana bi kao takva bila ispred svog vremena, a ne u tadašnjem Titogradu. Bila je autoritet, bez da se nametala, njegovala je ženstvenost, bez da su drugi aspekti njene ličnosti bili zapostavljani. Predstaviti ovako kompleksnu i fascinantnu ličnost na najautentičniji mogući način nije lako, a odgovornost koja je na nama je i ogromna. U svemu što radimo pitamo se: što bi Kana na ovo rekla. Jesmo li joj vjerni”, kažu iz organizacionog tima.
U okviru izložbe biće izložena privatna arhivska građa Svetlane Kane Radević, koja je do sada bila nedostupna javnosti, kao i artefakti stavljeni na raspolaganje u svrhu izložbe kroz saradnju organizatora sa institucijama kulture poput Crnogorske kinoteke, Narodnog arhiva, Muzeja Jugoslavije u Beogradu, kao i sa kućama poput Radio-televizije Crne Gore, Pobjede i Lovćen investa.
Zbog toga kao organizatori ovog velikog događaja iskazuju veliku zahvalnost porodici Kane Radević na povjerenju i želji da njen opus zajednički damo na uvid javnosti i time podstaknemo pozitivnu promjenu u odnosu prema kulturnoj i istorijskoj baštini Crne Gore.
Izložba, prema riječima Vučinić i Milačić, donosi mnoge nove detalje o Kaninom stvaralaštvu i dijelu života koji je to stvaralaštvo oblikovalo.
“Radila je na mnogim projektima o kojima ništa nijesmo znali, ni mi ni kolege koje su se donekle bavile njenim stvaralaštvom. Tu su brojni konkursi kako u Crnoj Gori, tako i u inostranstvu, manji projekti individualnog stanovanja, projekti enterijera, ali i veći impresivni projekti mnogi nerealizovani, poput upravne zgrade fabrike ‘Radoje Dakić’ i drugih. To je materijal koji će tek biti istražen i postavljen u odgovarajući kontekst.”
Ali to nije sve, Kana Radević je govorila nekoliko stranih jezika, boravila je u Japanu, gdje je sarađivala sa jednim od najvećih imena arhitekture 20. vijeka Kišom Kurokavom, kao Fulbrajtov stipendista pohađala je master studije u klasi Luia Kana i ostala jedina žena koja je to učinila za vrijeme postojanja tog programa.
Kana je nakon master studija upisala i doktorske studije i time bila jedna od prvih žena arhitektica koja je pohađala PhD program u Sjedinjenim Američkim Državama.
Sve ovo, kažu Vučinić i Milačić, biće prikazano na izložbi u Veneciji, kasnije u Podgorici, a plan je da ona putuje dalje po svijetu, naročito ka SAD, jer za to postoji interesovanje i to sa vrlo relevantnih adresa.
Pored toga, nadaju se da će materijal poslužiti i drugima za dalje sveobuhvatnije istraživanje Kaninog opusa.
Ono što će biti važno nakon izložbe je prije svega kako se bavimo Kaninom zaostavštinom na više nivoa. Prije svega kako tretiramo njene objekte i koji će objekti i na koji način konačno biti zaštićeni krajnji je trenutak da kao društvo, na nivou lične odgovornosti, ali prije svega na nivou institucija stanemo u zaštitu njenog djela i preduzmemo konkretne korake.
Osim toga pitanje je kako se dalje bavimo njenom arhivom i da li će se arhitekte konačno značajnije okrenuti izučavanju njenog rada “Naša je želja da ovaj projekat podstakne upravo na to”, zaključili su iz organizacionog tima.
Posvećenost i temeljni pristup
Cjelokupan Kanin opus je interesantan i jako je teško izdvojiti nešto što bi se moglo okarakterisati kao “najinteresantnije”. Kana je fascinantan stvaralac.
“Ali, recimo da bismo izdvojili jednu javnosti manje poznatu stvar. Posebnost njenih projekata je i u posvećenosti i temeljnom pristupu. Za svoje projekte, Kana izrađuje stotine detaljnih crteža svakog segmenta arhitekture i enterijera. Kanin najbliži saradnik bila je njena sestra Ljiljana, koja je potpisana na velikom broju projekata i čiji je doprinos evidentno veoma značajan, posebno kroz izradu impresivnih detaljnih crteža.”
Odabrali smo palatu Palumbo Fossati
“U septembru 2019. godine, kada smo prvi put imali priliku da detaljnije pogledamo sadržaj privatne arhive Svetlane Kane Radević, jasno je bilo da je to materijal koji moramo prikazati široj i stručnoj javnosti i to na međunarodnom nivou. S tim na umu znali smo da je Bijenale arhitekture u Veneciji zaista prava prilika. Odlučili smo se za segment Kotateralni događaji jer nam to omogućava da imamo veliku izložbu u prostoru koji mi odaberemo. Tako smo odabrali Palatu Palumbo Fossati u samom centru grada. Kanino stvaralaštvo ne zavređuje ništa manje nego da se na takvom mjestu i kao dio ovakve smotre prikaže. Za to smo zahvalni i sponzorima, među kojima je i Savana grupacija, na nesebičnoj podršci”, kažu iz organizacionog tima.