Da je trgovina ljudima stvaran problem koji se dešava ovdje, u Crnoj Gori, a ne negdje tamo daleko i nekom drugom pokazao je i serijal istraživačkih priča koje je pripremilo Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG).
Novinari koji se već godinama bave ovom temom istraživali su razne obike trgovine ljudima i uz poštovanje etičkih standarda novinarstva, prezumpcije nevinosti i zaštite prava maloljetnih osoba, uz nezvanične informacije koje su potkrijepili zvaničnim izjavama i dokumentima objavili su priče koje su osvijetlile različite aspekte ovog krivičnog djela, pokazavši nam da se ono dešava upravo tu, u našem komšiluku.
Priča koju su posljednju objavili izazvala je velike reakcije javnosti. U njoj opisani su detalji jednog zločina u krugu porodice, o tome kako je dvoje djece iz Crne Gore čak četiri godine živjelo u paklu droge, batina, teških fizičkih poslova, prosjačenja, u koji su ih uvukli đed i otac.
U priči o ženama koje su žrtve trgovine ljudima u cilju seksualne eksploatacije otkriveno je da u Podgorici postoji neka vrsta ugostiteljskog objektau kojem se odvija seksualno iskorištavanje, odnosno posredovanje u prostituciji, a da među žrtvama ima i maloljetnih djevojčica. U ovoj priči DPNCG ukazuje i na koje načine trafikanti „vrbuju“ žrtve, ali i na podatak da je od 2015. godine do danas za krivično djelo trgovina ljudima u vezi sa seksualnim iskorištavanjem osuđena samo jedna osoba.
Da li u Crnoj Gori ima policajaca koji su uključeni u trgovinu ljudima ili državni organi ne rade svoj posao, tema je kojom se bave u posebnom tekstu. Crnogorski policajci koji su hapšeni u akcijama sprečavanja trgovine ljudima na kraju nijesu čak ni optuženi za to krivično djelo. Njihovi sagovornici su saglasni – ukoliko policajaci učestvuju u trgovini ljudima treba najstrože da odgovaraju. To je prvi korak da se stane na put trgovini ljudima. Ovako je sve samo predstava za javnost.
Kroz posebnu istraživačku priču, ukazali su i na problem kriminala pod velom tradicije. Radi se o Romkinji koju su roditelji udali kada je imala samo 13 godina. Došli su i do podataka da, prema procjenama romskih nevladinih organizaca, prije punoljetstva u brak stupe dvije od tri, ili čak tri od četiri Romkinje. Ne zna se koliko je ugovorenih brakova. Ali se zna „cijena” nevjeste. Uglavnom od 200 do 4.000 eura, u nekim slučajevima i više.
Iz DPNCG zahvaljuju se svim sagovornicima koji su ukazali na probleme sa kojima se suočavaju žrtve trgovine ljudima, kao i na institucionalne propuste u pronalaženju i sankcionisanju počinilaca ovog krivičnog djela, kao i kolegama i koleginicama koji su učestvovali u ovom projektu.
Istraživačke priče nastale su uz podršku Fonda otpornosti Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.
Mišljenja i stavovi izneseni u njima su isključiva odgovornost Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) i ne odražavaju nužno stavove donatora.