U srijedu 13. oktobra, u Trening centru „Kuća Čubranovića 1630“ u Podgorici, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica organizovao je prezentaciju studije o mehanizmima zaštite i podrške za žene žrtve porodičnog nasilja u zdravstvenom sistemu.
Događaj je dio aktivnosti u okviru projekta “Zdravlje ima rod” koji sprovode SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica i NVO Bona Fide Pljevlja. Projektom se želi postići unapređenje odgovora zdravstvenog sistema na nasilje u porodici kroz pružanje sveobuhvatnih zdravstvenih usluga žrtvama nasilja i prikupljanje podataka o prevalenci, faktorima rizika i posljedicama na zdravlje, kao i uspostavljanje programa psihosocijalnog tretmana za počinioce nasilja. Realizuje se u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija Crne Gore.
Direktorica Direktorata za javno zdravlje g-đa Ivana Živković, je navela da zdravstvene ustanove imaju veliki značaj pri pružanju podrške i pomoći žrtvi, otkrivanju nasilja kao uzroka povreda i pripremi pouzdane medicinske dokumentacije, što je veoma značajno za dalji tretman slučaja u sudu, policiji i drugim institucijama u procesu zaštite žrtve i sankcionisanja nasilnika. Takođe je istakla značaj razvijanja i jačanja programa za počinioce nasilja, posebno programa psihosocijalnog tretmana za koji je nadležan zdravstveni sektor, ističući potrebu i spremnost Ministartva zdravlja da u tom pravcu jača svoje kapacitete.
U dokumentu koji je predstavljen jedna od istraživačica g-đa Lidija Brnović dala je pregled međunarodnih i nacionalnih pravnih standarda i propisa, kao i primjere iz prakse različitih zemalja Evrope i svijeta. Posebnu pažnju je posvetila međunarodnoj praksi sprovođenja programa rehabilitacije počinioca nasilja, ističući da rehabilitacija treba da bude dio osuđujuće presude, a ne alternativa kazni.
Biljana Zeković, direktorica SOS telefona Podgorica istakla je da je od ključne reforme zakonodavstva u oblasti zaštite od nasilja u porodici započete 2010. godine usvajanjem Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, do danas, došlo je do značajnog napretka u radu pravosudnih organa, policijskih i socijalnih službi. Međutim, oblast zdravstva kao ključnog činioca zaštite i tretmana žrtava ostala je zapostavljena, što prouzrokuje ozbiljne posljedice po cjelokupan proces zaštite žrtve. Takođe je navela da će se kroz projekat „Zdravlje ima rod“ raditi na izradi standarda i procedura, kao i jačanju kapaciteta zdravstvenih radnika za sprovođenje zaštitnih mjera i programa rehabilitacije počinioca nasilja.
Događaju su prisustvovali predstavnici zdravstvenih instutucija, pravosuđa, policijskih i socijalnih službi i nevladinih organizacija koje pružaju specijalizovane servise podrške za žene žrtve nasilja. Učesnici su naglasili da je za unapređenje servisa podrške neophodno informisanje žrtava nasilja, kontinuirana obuka i saradnja profesionalaca, uspostavljanje dugoročnog programa za počinioce nasilja i sistema za praćenja kvaliteta ali i povećanje logističkih kapaciteta zdravstvenih institucija.