Iz Centra za ženaka prava traže od Uprave policije, MUP-a i potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića pokretanje hitne istrage o ovom slučaju nasilja nad ženama, koje je završilo tragičnim gubitkom mladog života, uprkos činjenici da je nasilje prijavljivano policiji i pravosuđu.
Veliki broj građana okupio se ispred objekta policije u Tuzima na poziv Centra za ženska prava jer smatraju da su organi reda i pravosuđe propustili da preventivno deluju i spriječe ubistvo Šejle Bakije (19) i ranjavanje njenog oca Šabana (42) za koje je sumnja se odgovoran odbjegli Ilir Đokaj (28).
Građanski bunt usmjeren je na činjenicu da je ubijena devojka tokom avgusta prijavljivala bivšeg nevjenčanog supruga za direktne prijetnje po život, što je po nalogu tužilaštva policija prekršajno procesuirala.
Organizatori protesta Centar za ženka prava i Pokret za razvoj, kao i građani koji su nosili transparente su ćutaliod 19 minuta, simbolično ukazujući na Šejline godine.
Mnogo okupljene omladine nosilo je transparente na crnogorskom, engleskom i albanskom jeziku i slike ubijene djevojke.
Među njima su se mogli vdijeli “Ovdje nema sigurnosti, ni kuća više nije sklonište”, “Učite sinove da žene nijesu objekti”, “Koristi svoj glas i ne ćuti”, “Pravda za Šejlu”, “Nisi sama, nisi kriva”, “Don’t forget, your fisrt home was a woman”…
Organizatori protesta traže od Uprave policije, Ministarstva unutrašnjih poslova i potpredsjednika Vlade za bezbjednost, Dritana Abazovića, pokretanje hitne istrage o ovom slučaju nasilja nad ženama, koje je završilo tragičnim gubitkom mladog života, uprkos činjenici da je nasilje prijavljivano policiji i pravosuđu.
– Ovim protestom želimo da podržimo Šejlinu porodicu u potrazi za pravdom i da spriječimo da još života bude izgubljeno usled porodičnog nasilja i nasilja nad ženema – naveli su iz Centra za ženaka prava.
Na protestu je prisutan i predsjednik opštine Tuzi Nik Đeljošaj.
Foto: Mara Babović
Izvršna direktorica Centra Maja Raičević je kazala da joj je ovo jedan od najtežih trenutaka u životu, jer se, kako kaže, postavlja pitanje čemu svo zalaganje i trud pri ovakvom stavu institucija.
Ona je kazala da su institucije pokazale da u njima sejde ljudi bez empatije i da su zatajili na vise nivoa.
Prva karika u lancu, prema njenim riječima, trebalo je da bude procjena rizika.
-Niko nije procijenio rizik po Šejlin život i zato imamo situaciju koju imamo. Imamo nesuvisla opravdanja iz ODT. Meni u ovom trenutku nije jasno da niko od nadležnih, bez obzira što je vikend, nije izašao sa nekom izjavom da kaže da če biti održana sjednica Vlade na kojoj će biti i ministar unutrašnjih pooslova, potpredsjednik za bezbjednost, direktor policije, kao i predstavnici pravosuđa da kažu da će ovaj slučaj biti ispitan i utvrđeno ko je propuste napravio – navela je raičević.
Raičević (Foto: Mara Babović)
Istakla je da u ovom trenutku građani i Nvo traže jasno utvrđivanje odgovornosti.
-Hoćemo da znamo ko nije radio svoj posao i hoćemo da znamo da žene koje nam se obrate mogu da računaju na zaštitu.. U ovom trenutku to nije tako. Nadam se da će protesti trajati dok ne vidimo rezultate naših zahtjeva i molim građane da ne odustaju – istakla je Raičević.
Mustafa Pepić iz Pokreta za razvoj Tuzi, i jedan od organizatora protesta, naveo je da je okupljanje simboličo trajalo 19 minuta koliko je Šejla imala godina.
Poručio je da će će biti podrška njenoj porodici. Apelovao na društvo i nadležne da je krajnje vrijeme da se stvore preduslovi koji ce preduprijediti ovakve događaje i spriječiti naselje.
-Najmanje što možemo uraditi je pritisak na institucije koje su zakazale. Zamolio bi građane da porodicu Bakija sada podržimo, pomognemo da stanemo iza njih – kazao je Pepić.
Pepić je kazao da je monstrum je na slobodi.
Foto: Mara Babović
-Do nas je da ga stigne ruka pravde i nadamao se da će biti kažnjen, ma koliko god to bilo malo u ovakvoj situaciji – kazao je on.
Okupljeni vide nastavak neadekvatnog tretmana nasilja u porodici koje je na Karabuskom polju imalo fatalne posljedice po mladi život.
Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je danas na Tviteru poručio da je tragedija u Tuzima posljednji alarm nadležnim institucijama sistema koje moraju pronaći mehanizme zaštite žrtava nasilja u porodici.
– Stojimo čvrsto uz naše žene, majke, sestre i zajedničkim snagama moramo učiniti sve da ih zaštitimo, a počinioce privedemo pravdi – poručio je Abazović na Tviteru.
Iz ODT Podgorica juče je saopšteno da tužilaštvo nema ingerencije da preventivno deluje već da goni počinioce krivičnih djela a za konkretno prijavljene prijetnje navedeno je da po zakonu potpadaju pod prekršajni odgovornost.
Sa druge strane, nevladine sektor izričit je da se mora pooštriti kaznena politika i preventivno djelovanje kako bi se spriječilo nasilje u porodici i ugrožavanje prava i života žena.
Kako je Pobjeda objavila u četvrtak, majka ubijene devetnaestogodišnjakinje tokom uviđaja kada je prilazila kući obratila se policajcima riječima: “Sad ste došli. A rekli ste nam da smo bezbjedni”.
Foto: Mara Babović
Protiv Đokaja je 26. avgusta podnijeta prekršajna prijava zbog prekršaja iz čl. 36 stav 2 shodno Zakonu o zaštiti nasilja u porodici, a prijavu je podnijela njegova bivša nevjenčana supruga Šejla Bakija, u kojoj je navela da joj je Đokaj upućiva prijetnje napadom.
Raičević je tokom jučerašnjeg gostovanja na TVCG kazala da je Đokaju izrečena mjera zabrane uznemiravanja koju, prema tvrdnjama Raičević, kasnije niko nije provjeravao.
Iz policije su naveli da su odmah po zaprimljenoj prijavi u službenim prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica na okolnosti događaja prikupljena obavještenja od ova dva lica.
– Sa navodima prijave i sadržajem izjava upoznat dežurni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici koji se izjasnio da u konkretnom događaju nema elemenata bića krivičnog djela – saopštili su iz policije.
Foto: Mara Babović
Predsjednik opštine Tuzi Nik Đeljošaj ranije juče je saopštio da tužilaštvo nije preventivno reagovalo da spriječi ubistvo Bakije.
Sinoć se tim povodom oglasio portparol i državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu Podgorici Vukas Radonjić, koji je kazao da je tužilac u tom slučaju postupio pravilno i zakonito.
– Postupanje državnog tužioca je u potpunosti pravilno i zakonito, a posebno ističem da Državno tužilastvo nije organ koji preventivno djeluje, kao sto je to, recimo, u jednom dijelu policija, koja vrši poslove obezbjeđenja i zastite, već represivni državni organ, koji goni učinioce krivicnih djela i prekrsaja za koja se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti – naveo je Radonjić u reagovanju.
Đokaj je u bjekstu i za njim se intenzivno traga, a policija sumnja da je isplanirao ubistvo.
Foto: Mara Babović