Građanska inicijativa “21. maj” je inicirala provjeru postupanja policijskih službenika prema građanima koji su po različitim osnovama dovedeni u vezu sa porudžbom, finansiranjem, izradom i transportom majica sa likom svetog Petra Cetinjskog dana 29. avgusta 2021. godine na Cetinju i u Podgorici.
Od Ministra unutrašnjih poslova je zatraženo da hitno naloži postupanje Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije. Pritužba je podnijeta i Savjetu za građansku kontrolu rada policije. Zbog daljih pojašnjenja prema javnosti, od Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici je zatražena informacija da li su policijski službenici postupali po njihovom nalogu ili su o svemu obaviješteni po okončanju sprovedenih policijskih aktivnosti kao i podatak kako se izjasnio tužilac u pogledu kvalifikacije krivičnog djela ili prekršaja i da li je on naložio zadržavanje motornog vozila i majica sa likom sv. Petra Cetinjskog.
Iako se Uprava policije izvlači iz ove kompromitujuće situacije, međunarodni standardi nesporno ukazuju da je u suštinskom smislu došlo do lišavanja slobode trojice građana jer oni nijesu dobrovoljno došli i boravili u službene prostorije CB Podgorica, već su ih tamo sproveli i doveli policijski službenici, zajedno sa vozilom i majicama sa likom svetog Petra Cetinjskog.
Da nijesu postupili po naređenjima policijskih službenika oni bi u stanicu policije bili odvedeni pod prijetnjom upotrebe sile. Takođe, važan element je da im je sloboda kretanja bila ograničenja više sati jer nijesu bili slobodni napuštiti prostorije CB Podgorica bez odobrenja policijskih službenika.
Njihovo zadržavanje i oduzimanje vozila i majica sa likom sv. Petra Cetinjskog bilo je protivzakonito. Upravi policije je politički naređeno da izvrši pritisak na građane i preduzeća kako bi ih uplašili i odvratili od dalje podrške i poslovne saradnje sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom. Pod pritiskom stručne i demokratske javnosti, Policija je prvo puštila zadržane građane a potom i vratila oduzeto vozilo i majice sa likom svetog Petra Cetinjskog. Političko i vjersko angažovanje i pravo na javnu kritiku vlasti ne može se tretirati kao krivično djelo a bavljanje ljudskim pravima nije neprijateljska i antidržavna djelatnost.
Aleksandar Saša Zeković, aktivista za ljudska prava
Koordinator i član Savjeta Građanske inicijative “21. maj”