Sada već tradicionalna scena nakon završetka jedne finalne utakmice na velikim takmičenjima – selektor Srbije Dejan Savić u zagrljaju svojih vaterpolista sa klupe, a potom umjesto skoka u bazen da proslavi još jedan trijumf svojih izabranika kreće ka selektoru rivala u zagrljaj i tek onda nastavak slavlja. Srbija je ponovo olimpiski šampion u vaterpolu.
Toliko puta viđena scena reprizirana je i ovog puta u Tokiju, Srbija je olimpijski šampion, po drugi put uzastopno, pošto je bila najbolja i prije pet godina u Riju…
Srbija – Grčka 13:10 (6:3, 2:4, 2:2, ), a Grci su u Tokiju osvojili prvu medalju u istoriji na Olimpijskim igrama u vaterpolu.
Sve je odlučeno u posljednjoj četvrtini. Grčka je u četvrtoj četvrtini stigla do izjednačenja na 10:10, imala priliku da povede sa igračem više, nije postigla gol i iskusni tim Srbije je to surovo kaznio. Andrija Prlainović, Nikola Jakšić i Dušan Mandić su potopili Grke za konačnih 13:10.
U trećem minutu finala vidjeli smo svu besmislicu primjene VAR-a na Olimpijskim igrama u vaterpolu. Grčka je pri rezultatu 2:1 za Srbiju, realizovala igrača više, postigla gol, ali sudije nijesu odmah vidjele da je lopta prešla zamišljenu gol liniju. Igra je nastavljena i Srbija je u narednoj akciji postigla još jedan gol i povela 3:1, i tek tada sudije gledaju snimak, dosuđuju gol za Grčku i rezultat je 2:2.
To kao da je naljutilo vaterpoliste Srbije, koji za manje od dva i po minuta golovima Nikole Jakšića, Filipa Filipovića i Dušla Pijetlovića stižu do 5:2 i tri gola prednosti. Imala je Srbija još dva puta tri gola prednosti 6:3, i 7:4, ali je Grčka vezala tri gola i na sredini druge četvrtine stigla do izjednačenja (7:7).
Ovo je ujedno bio i jedini poraz Grčke u Tokiju, ali još jednom se pokazalo da Srbija igra najbolje kada je najvažnije i da stručni štab Srbije umije da tempira formu za završnicu najvažnijih takmičenja.
U utakmici za treće mjesto Mađarska je pobijedila Španiju, koja nije uspjela da se oporavi od poraza protiv Srbije u završnici polufinala, sa ubjedljivih 9:5 (3:3, 2:2, 1:0, 3:0).
Španija u meču za treće mjesto u drugom poluvremenu, odnosno u trećoj i četvrtoj četvrtini nije uspjela da postigne gol i ostala je bez medalje i ovog puta na Olimpijskim igrama. Španci su samo jednom bili na pobjedničkom postolju na Olimpijskim igrama u Barseloni 1992. godine kada su u finalu poraženi poslije produžetaka od Italije (9:7).