Odbor za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore nije podržao prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Predsjednik Odbora, Jovan Vučurić, koji je glasao protiv dokumenta, ponovio je da se “u Srebrenici nije desio genocid” i pozvao Skupštinu da ne usvoji rezoluciju.
Pored njega četiri člana odbora iz Demokratskog fronta bila su protiv, uzdržani su bili zastupnici Albin Ćeman iz Demokrata i Miodrag Lekić iz Demosa, dok su zastupnici Amer Smailović iz Bošnjačke stranke, Genci Nimanbegu iz Albanske koalicije i Srđan Pavićević iz koalicije Crno na bijelo glasali za usvajanje.
Skupština Crne Gore će se o ovom prijedlogu izjasniti naredne sedmice.
Jedan od podnosilaca prijedloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, zastupnik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, kazao je na sjednici Odbora da prijedlog rezolucije podrazumijeva da parlament osudi genocid počinjen u Srebrenici. Ibrahimović govori da je sa svih evropskih adresa poručeno da ona država koja negira genocid u Srebrenici i veliča ratne zločine ne može biti članica Evropske unije.
“Rezolucija podrazumijeva da Skupština najoštrije osuđuje genocid, zabranjuje javno negiranje postojanja i umanjenje genocida, da se 11. juli proglašava Danom sjećanja na žrtve u Srebrenici, poziva nadležne za procesuiranje istrage, izražava osjećanje za sve žrtve ratova na prostoru Balkana. Suočavanje s prošlošću je od suštinske važnosti. Usvajanjem ove rezolucije Crna Gora, kao punopravna članica NATO-a, pokazuje posvećenost evropskim i euroatlantskim vrijednostima”, rekao je Ibrahimović.
Programski direktor nevladine organizacije Građanska alijansa Milan Radović, koji je prisustvovao sjednici, rekao je da je u Srebrenici ubijeno 8.372 ljudi i da su do sada deklaraciju kojom se konstatire da je zločin u Srebrenici genocid usvojili Evropski parlament i Senat SAD-a.
“Mislim da je došlo vrijeme i da mi u Crnoj Gori stavimo tačku na ovo pitanje. Ne bih želio da se miješam u bilo čiju politiku, ali nisam siguran da je mudro prihvatiti negiranje genocida u Srebrenici, jer se na taj način stavlja veliki teret na pleća jednog naroda, a odgovorni za zločin nisu ni grupe, ni narodi, već pojedini monstrumi, za koje je sud to i utvrdio”, kazao je Radović.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković rekao je da je Srebrenica i danas “moneta za potkusurivanje”.
“Morate da shvatite jedno. Sve dok na grafitima u našim gradovima čitamo ‘Nož, žica, Srebrenica’, sve dok nas navijačke grupe upozoravaju da Srebrenica još nije završena priča do tada postoji potreba da pričamo o Srebrenici”, istakao je Bjeković.