Juče je u Skupštini Crne Gore usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici, za koju je glasalo 55 poslanika, među kojima je bilo i 15 poslanika vladajuće većine – 10 poslanika Demokratske Crne Gore, 4 poslanika GP URA i jedna poslanica Pokreta za promjene. Takođe, na istom zasijedanju je razriješen ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.
Portparol Bošnjačke stranke Adel Omeragić za portal FenjerTV saopštio je da je usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici Crna Gora poslala snažnu poruku da je centar demokratije, da su suočavanje sa prošlošću i poziv na pomirenje definitivno pravci kojima iskreno želi ići većinska Crna Gora.
“Usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici Crna Gora je poslala snažnu poruku da je centar demokratije, da su suočavanje sa prošlošću i poziv na pomirenje definitivno pravci kojima iskreno želi ići većinska Crna Gora. Zadovoljstvo je zaista da je večeras dvije trećine poslanika u Skupštini Crne Gore podržalo tekst Rezolucije i to je sigurno jasan pokazatelj da većinska Crna Gora želi da nastavi koračanje evropskim putem. Takođe, želim istaći da je Crnoj Gori kao građanskoj državi, multivjerskoj i multinacionalnoj, koja baštini evropske vrijednosti i vrijednosti zaštite ljudskih i manjinskih prava, bila potrebna rezolucija kao ova koja je večeras usvojena u parlamentu. Izuzetno smo zadovoljno što je naš prijedlog naišao na širok krug podrške, kako među partijama opozicije, tako i unutar vladajuće strukture. U konačnom, vjerujemo da će usvajanje ove rezolucije od strane dvije trećine poslanika, kao i nedavna presuda Ratku Mladiću u Haškom tribunalu, definitivno biti opomena svima onima koji javno negiraju genocid u Srebrenici da prihvate potvrđene činjenice” – kazao je Omeragić.
Na pitanje novinara portala FenjerTV kakva je poruka poslata domaćoj i međunarodnoj javnosti time što je veliki broj poslanika vladajuće većine glasao protiv ove rezolucije, Omeragić je kazao da je ipak zadovolja, zato što je 15 poslanika parlamentarne većine glasalo za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
“Mogu reći da sam zadovoljan. Osim poslanika opozicije, večeras je deset poslanika Demokratske Crne Gore i poslanici GP URA podržalo Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Čak i jedna poslanica Pokreta za promjene. Dakle, ukupno 55 poslanika, odnosno više od dvije trećine, podržalo je ovu rezoluciju. Zaista vjerujem da je ovo poruka pomirene Crne Gore, koja je spremna da se suoči sa događajima iz prošlosti, koja je spremna da ih jasno osudi i nazove pravim imenom. Ovo je sigurno jedan veliki uspjeh i za Bošnjačku stranku, jer je naš prijedlog Rezolucije podržan sa 55 glasova. Nemamo često situaciju da bude ovako širok krug podrške za bilo koji prijedlog zakona ili rezolucije. Čestitam svim partijama koje su podržale ovu rezoluciju, posebno čestitam partijama iz aktuelne vladajuće većine, koje su na ovaj način pokazale da baštine evropske vrijednosti, da su prešle sa riječi na djela i da su podrškom ovoj rezoluciji pokazale da većinska Crna Gora želi da nastavi koračanje evropskim putem” – saopštio je portparol BSCG.
Omeragić je upitan, s obzirom da je stigao poziv iz DF-a, da li je podrškom poslanika većine u Skupštini Crne Gore njihovom prijedlogu napravljen prvi korak ka pronalasku zajedničkog jezika između Bošnjačke stranke i vladajuće većine i ka eventualnom učešću u najavljenoj rekonstruisanoj vladi, na šta je odgovorio da takav poziv treba da dođe od PV Zdravka Krivokapića, koji jedini može da odlučuje o tako važnom pitanju kakvo je reonstrukcija vlade.
“Mi smo se nedavno o tom pitanju već izjasnili. Konkretno, kada je riječ o pozivu poslanika DF-a Kneževića, nama je izuzetno drago da tako pomirljivi tonovi i pozivi na saradnju i suživot dolaze od strane DF-a i sigurno smatramo da je jedan takav poziv dobronamjeran. Ipak, želimo reći da u aktuelnom političkom trenutku, funkciju premijera obavlja gospodin Krivokapić, koji u datom trenutku ima najveću političku težinu i moć. U Crnoj Gori on je neko ko, narodski rečeno, vuče glavne političke konce i mi bismo se o bilo kakvoj ponudi za ulazak u rekonstruisanu Vladu ili bilo kakav drugi oblik Vlade, mogli izjasniti tek onog trenutka kada taj eventualni poziv i formalno stigne na adresu Bošnjačke Stranke. Ali ono što je važno, ono što smo večeras imali priliku da vidimo jeste pokazatelj da većinska Crna Gora ide ispravnim putem, evropskim putem. Večeras su sve one partije koje baštine evropske civilizacijske vrijednosti podržale ovaj prijedlog, nijesu našle nikakve izgovore da ga ne podrže i sigurno je to put koji treba da slijedimo i u narednom periodu i vjerujem da je crnogorska javnost večeras vidjela jednu jako lijepu poruku iz Skupštine Crne Gore” – jasan je Omeragić.
On je, takođe, kazao da je smjenom ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića javnosti poslata jasna poruka da ne mogu obavljati najviše državne funkcije, a sa druge strane negirati genocid u Srebrenici i suprostaviti se jasnim i nedvosmislenim presudama međunarodnog suda pravde u Hagu.
“Crna Gora je večeras napravila, osim što je usvojila ovu Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, još jedan krupan korak. Ako ne griješim, Crna Gora je prva država u regionu koja je sankcionisala svog viskog državnog zvaničnika zbog negiranja Genocida u Srebrenici. Ovo je sigurno snažna poruka koja je otišla iz Podgorice, ne samo u zemlje regiona, već i u svijet. Vladimir Leposavić je zbog negiranja Genocida u Srebrenici večeras razriješen dužnosti. Posebnu težinu ovo razrješenje dobija kad uzmemo u obzir da su za to glasale i partije koje su dio vladajuće većine i sigurno je to poruka onima koji na neki način dijele stavove gospodina Leposavića, sada već bivšeg ministra pravde, da ne mogu obavljati najviše državne funkcije u državi Crnoj Gori, a sa druge strane negirati genocid u Srebrenici i suprostaviti se jasnim i nedvosmislenim presudama međunarodnog suda pravde u Hagu” – zaključio je Omeragić.