Mislim da Kina nije motivisana samo ekonomskim razlozima, već i spoljnopolitičkim i strateškim ciljevima kada ulazi u projekte na Balkanu, izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Frensis Fukujama, profesor Univerziteta Stendford i autor čuvene knjige “Kraj istorije i posljednji čovjek”, ukazujući na “neliberalne i autokratske tendencije” u Srbiji.
Govoreći o kreditu koji je Crna Gora uzela kod kineske Eksim banke, Fukujama tvrdi da nije dovoljno upućen u tekst ugovora o koncesiji, ali zna da Kina često zahtijeva garancije u ugovorima o kreditima i da postoji mogućnost da će Kina zaista uzeti zemlju i imovinu na ime garancije, kao što se to desilo u Šri Lanci.
– Ipak, Kina ima više opcija i kao i drugi zajmodavci može jednostavno ispregovarati uslove ugovora, odložiti plaćanje, izmijeniti kamatne stope. To su stvari koje obično rade zajmodavci u poslovanju sa zemljama koje upadnu u nevolje, tako da stvarno ne znam kako će odgovoriti u slučaju Crne Gore – ocjenio je Fukujama.
Dodao je i da smatra da je problem u tome što je Kina spremna da finansira projekte koje su zapadne banke i druge institucije odbile da finansiraju jer nisu imali nikakvog ekonomskog opravdanja.
– Ovo je očito slučaj kod kineskog autoputa (u Crnoj Gori). Bilo je pokušaja da se napravi konzorcijum zapadnih banaka i kompanija koje bi ga finansirale, ali kada su banke na kraju napravile ekspertizu, saopštile su da prihodi od tog puta jednostavno neće opravdati ogroman trošak i da ga neće finansirati – kazao je on.
Dodaje i da je zbog toga Kina bila voljna da uđe u projekat koji nije imao ekonomsko opravdanje.
– U tome su imali lokalnog partnera, gospodina Đukanovića koji je pristao na te uslove. Ali, to nije bio mudar dogovor u to vreme što je postalo očito kako se projekat odvijao – smatra Fukujama.
Iako Kina i Rusija nastoje da iskoriste vakuum na Balkanu stvoren zamorom od proširenja u Evropskoj uniji (EU), on misli da bi evropski blok trebalo da insistira na minimumu standarda koje zemlje aspiranti iz ove regije treba da ispune.
Prema ocjeni Fukujame, “EU zapravo ima dobar razlog za oprez prilikom prijema zemlje poput Srbije, jer postoje neke neliberalne i autokratske tendencije u toj državi“.
Kako je objasnio, otvara put Kini, što je dio normalne geopolitike, da postoji ova vrsta nadmetanja.
– Ali, na kraju, mislim da ako Srbija ili bilo koja zemlja na Balkanu želi da bude dio Evrope, mora da napravi suštinski izbor vrijednosti, da li žele biti liberalna demokratija ili neliberalni, poluautoritarni tip države – poručio je Fukujama.
On je kritikovao EU zbog sklapanja investicionog sporazuma sa Kinom, čiju je ratifikaciju Evropski parlament stavio na čekanje.
Fukujama misli da „Kina predstavlja formu totalitarne vlade koja je svake godine sve gora otkako je Si Đinping postao predsjednik 2013“.
On ukazuje da će, kako vrijeme bude prolazilo, “biti neizbježan sukob, ne samo vrijednosti, već i geopolitičkih interesa“.
– Mislim da raste mogućnost sukoba sa Kinom i to je nešto što moramo planirati – zvali to Hladnim ratom ili ne – zaključio je Fukujama za RSE.