Vlada je nedavno utvrdila i uputila Skupštini Crne Gore predlog o izmjeni i dopuni Krivičnog zakonika, sugerišući da se usvoji po hitnom postupku
Izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika predviđeno je pooštravanje kaznenih raspona za krivična djela protiv polne slobode, u kojima su oštećeni djeca i maloljetna lica. Shodno tome, usvajenjem ovih izmjena za krivična djela silovanje, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba sa djetetom i obljuba zloupotrebom položaja predložena je mogućnost da učinilac nekog od ovih krivičnih djela bude kažnjen kaznom u trajanju od četrdeset godina, što je najstrožija kazna koju predviđa domaće krivično zakonodavstvo.
“Imajući u vidu blagu kaznenu politiku, odnosno da se izricanjem kazni koje su bile blizu zakonskog minimuma učiniocima krivičnih djela protiv polne slobode, u kojima su oštećeni djeca i maloljetna lica, nije postigla opšta svrha propisivanja i izricanja krivičnih sankcija, kao ni svrha kažnjavanja, a posebno se nijesu u dovoljnoj mjeri zaštitila djeca i njihov psihički i fizički integritet, neophodno je pooštravanje kaznenih raspona za ova krivična djela u cilju pružanja adekvatne krivično-pravne zaštite djece, kao posebno važne kategorije lica. S obzirom da svjedočimo sve većem broju slučajeva seksualnog nasilja nad djecom u Cmoj Gori, koji je izazvao oštru društvenu reakciju, posebno roditelja, građana, kao i civilnog sektora, Vlada je stava da ovim Predlogom zakona treba hitno uputiti jasnu poruku države da krivično-pravna zaštita djece ne može imati aiternativu.”, ističe se u razlozima za donošenje zakona.
OBJAŠNJENJE OSNOVNIH PRAVNIH INSTITUTA
U članu 1 Predloga zakona predlaže se da se za krivično djelo iz člana 204 stav 5 (silovanje), pored kazne zatvora od najmanje deset godina, propiše i kazna dugotrajnog zatvora. Naime, ako je usljed djela iz 204 st. 1, 2 ili 3 nastupila smrt lica prema kojem je djelo izvršeno ili je djelo učinjeno prema djetetu, predlaže se da će se učinilac kazniti zatvorom najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.
U članu 2 Predloga zakona vrše se izmjene kod najtežeg oblika krivičnog djela obljuba nad nemoćnim licem iz člana 205 stav 3. Naime, ako je usljed ovog djela nastupila smrt lica ili je djelo učinjeno prema djetetu, Krivičnim zakonikom Cme Gore propisuje se da će se učinilac kazniti zatvorom najmanje deset godina. Budući da se radi o najtežem obliku ovog krivičnog djela, predlaže se i da se pored kazne zatvora od najmanje deset godina propiše i kazna dugotrajnog zatvora.
Članom 3 Pređloga zakona vrše se izmjene koje se odnose na krivično djelo obliuba sa djetetom. Ovo krivično djelo u Krivičnom zakoniku Cme Gore ima osnovni (stav 1) i dva teža obhka (st. 2 i 3). U stavu I inkriminisano je vršenje obljube ili sa njom izjednačenog čina sa djetetom, tj. sa hcem koje nije navršilo četmaest godina. U stavu 2 inkriminisan je teži oblik koji će postojati, ako je nastupila teška tjelesna povreda djeteta prema kojem je djelo izvršeno ili je djelo izvršeno od strane više lica ili je djelo imalo za posljedicu trudnoću. Najteži oblik ovog krivičnog djela će postojati, akoje usljed djela iz st. 1 i 2 ovog člana nastupila smrt djeteta.
Za osnovni obhk (stav 1) predlaže se da se umjesto dosadašnje kazne zatvora od tri do dvanaest godina, propiše kazna zatvora od pet do petnaest godina. Za teži oblik (stav 2) umjesto dosadašnje kazne zatvora od pet do petnaest godina, predlaže se propisivanje kazne zatvora od najmanje deset godina. Za najteži oblik, kada je nastupila smrt djeteta, uz dosađašnju kaznu zatvora najmanje deset godina (stav 3) predlaže se propisivanje i kazne dugotrajnog zatvora.
Članom 4 takođe se pređlaže pooštravanje kaznenih raspona kod krivičnog djela obljuba zloupotrebom položaja iz člana 207 Krivičnog zakonika Cme Gore. Naime, ovo krivično djelo ima osnovni (stav 1) i četiri teža oblika (st. 2. do 5). Imajući u vidu da teži oblik ovog krivičnog djela (stav 2) predstavlja znatno težu vrstu zloupotrebe nego što je to slučaj kod osnovnog oblika, te da izvršioci mogu biti nastavnik, vaspitač, staralac, usvojilac, roditelj, očuh, maćeha ili drugo hce koje zloupotrebom svog položaja ili ovlašćenja izvrši obljubu ili sa njom izjednačen čin sa raaloljetnikom koji mu je povjeren radi učenja, vaspitavanja, staranja ili njege, predlaže se da se za ovaj teži obilk propiše, umjesto dosadašnje kazne zatvora od jedne do deset godina, kazna zatvora od tri do dvanaest godina.
Djelo iz stava 2 ima i svoj teži oblik koji se razlikuje samo prema pasivnom subjektu (stav 3). Kod ovog oblika krivično djelo se vrši prema djetetu, tj. prema licu koje nije navršilo četrnaest godina. Imajući u vidu pasivnog subjekta ovog oblika krivičnog djela, predlaže se propisivanje kazne zatvora od najmanje deset gođina. Sva tri oblika ovog krivičnog djela imaju teži oblik u slučaju da su za posljedicu imala trudnoću, s tim što se pravi razlika u pogledu propisane kazne u zavisnosti iz kog oblika je nastala ova tek posledica. Tako se članom 4 predlaže da u slučaju teže posljedice kojaje nastala usljed djela iz stava 2 propiše kazna u rasponu od pet do petnaest godina, a usljed djela iz stava 3 kazna zatvora najmanje petnaest godina. Za najteži oblik, kada je nastupila smrt djeteta, uz dosadašnju kaznu zatvora najmanje deset godina (stav 5) predlaže se propisivanje i kazne dugotrajnog zatvora.
Članom 5 Predloga zakona, predložena je izmjena člana 208 Krivičnog zakonika Cme Gore, kojim se inkriminišu nedozvoljene polne radnje, Naime, predložena je izmjena osnovnog oblika ovog djela na način da će se izvršilac koji pod uslovima iz člana 204 st, 1, 2 i 3, člana 205 stav 1 i 2 i člana 207 st. 1 i 2 ovog zakonika izvrši neku drugu polnu radnju, kazniti zatvorom od jedne do pet godina. Kao teži oblik ovog krivičnog djela propisano je da ko pod uslovima iz člana 206 stav 1 (obljuba nad đjetetom) i člana 207 stav 3 (obljuba zloupotrebom položaja) ovog zakonika izvrši neku drugu polnu radnju, učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina. Takođe, kao teži oblici ovog krivičnog djela propisani su slučajevi koji za posljedicu imaju tešku tjelesnu povreda lica prema kojem je djelo izvršeno ili ako je djelo izvršeno od strane više lica ili na naročito svirep ili naročito ponižavajući način, za koje je zaprijećena kazna zatvora od dvije do deset godina, odnosno kazna zatvora najmanje deset godina. Za najteže oblike, kada je nastupila smrt lica prema kojem je djelo izvršeno, odnosno kađa je nastupila smrt djetela, propisana je kazna zatvora od tri do petnaest godina, odnosno kazna zafvora najmanje deset godina ili kazna dugotrajnog zatvora.
Članom 6 predlaže se izmjena u dijelu propisivanja posebnog minimuma i maksimuma kada je u pitanju krivično djelo podvođenje i omogućavanje vršenja polnog odnosa iz člana 209 KZCG, i to na način da se predlaže propisivanje kazne zatvora od dvije do deset godina (stav 1), odnosno tri do petnaest godina (stav 2).
Članom 7 Predloga zakona predlaže se uvođenje strožije kazne za krivično djelo posredovanje u vršenju prostitucije iz člana 210 koja se odnosi na maloljetna lica (stav 2), na način da se predloženi raspon kazne zatvora poveća na dvije do petnaest godina.
Članom 8 Predloga zakona predlaže se izmjena u dijelu propisivanja posebnog minimuma i maksimuma kada je u pitanju krivično djelo dječija pomografija iz člana 211, i to na način da se predlaže propisivanje kazne zatvora od jedne do osam godina (stav I), odnosno od dvije do deset godina (stav 2). Takođe, predlaže se da se kazna za krivično djelo iz stava 4 ovog člana propiše u rasponu od tri do deset godina, te da se za krivično djelo iz stava 5 propiše kazna zatvora od tri do petnaest godina.
Članom 9 Predloga zakona predlaže se uvođenje strožije kazne za krivično djelo navođenje maloljetnog lica da prisustvuje vršenju krivičnih djela protiv polne slobode iz člana 211a, na način da se za stav I predviđa kazna zatvora od jedne do pet godina, za stav 2 kazna” zatvora od dvije do osam godina, a za stav 3 kazna zatvora ođ tri do deset godina.
U članu 10 Predloga zakona za krivično djelo mamljenje djeteta u cilju vršenja krivičnih djela protiv polne slobođe iz člana 211b, predlaže se propisivanje kazne zatvora od najmanje deset godina.
Propisano je da zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu Cme Gore“.
Sekretarijat za zakonodavstvo i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja nijesu imali primjedbi na predložene izmjene Krivičnog zakonika.