Prvi osvajač olimpijske medalje sa prostora bivše Jugoslavije je Milan Neralić, koji je u mačevanju na Olimpijskim igrama u Parizu 1900. godine osvojio bronzu. Neralić se takmičio za Austriju, a rođen je na Kordunu u Slunju (Hrvatska). Neralić je u Petrinji završio učiteljsku školu, potom služio vojsku u Karlovcu, odakle je poslat u Viner Nojštat na Institut za vojne učitelje mačevanja.
Po odlasku u Austiju nastupio je na brojnim turnirima u Njemačkoj, Francuskoj i Italiji i tako stigao do Olimpijskih igara gdje je u disciplini sablja osvojio svoje jedino olimpijsko odličje.
Olimpijske igre u Londonu osta}e upamćene po fantastičnoj atletičarki Fani Blankers – Kun (Holandija), koja je u Londonu osvojila četiri zlatne medalje. “Leteća domaćica”, kako su zvali Fani Blankers Kun, trijumfovala je u Londonu u trkama na 100 i 200 metara, 80 metara prepone i 4X100 metara. Fani Blankers umrla je 25. januara 2004. godine u 86. godini života, ali je iza nje ostala legenda i zadatak generacijama da pokuša obaranje njenog rekorda. Od strane IAAF (Internacionalne amaterske atletske federacija) Fani Blankers proglašena je za najbolju atletičarku XX vijeka.
Po povratku u zemlju Fani Blankers je prire|en veličanstven doček, na ulicama Amsterdama bilo je preko 200.000 ljudi.
Olimpijski maraton u Sent Luisu 1904. godine obilježio je skandal. Prvi u cilj je utrčao Fred Lorc (SAD) uz ovacije oko 2.000 gledalaca. Intonirana je američka himna, a kćerka predsjednika SAD Ališa Ruzvelt predala mu je zlatnu medalju. U tim trenucima kroz cilj je vidno premoren prošao njegov zemljak Tomas Hiks. Ubrzo je na cilj stigao i zvanični kontrolor takmičenja, koji je okrivio Lorca da je dio staze – prevezao automobilom!
Naime, Lorc je 12 kilometara nakon starta odustao zbog grčeva, a navijač koji je pratio takmičare automobilom primio ga je kod sebe. Nakon 20 kilometara Lorc je izašao iz vozila i ostatak trke lagano pretrčao ispred ostalih takmičara. Poslije toga Amerikanac je doživotno diskvalifikovan, ali je već naredne godine pomilovan i pobijedio u Bostonskom maratonu. Pitanje koliko je i pobjeda Hiksa regularna. Trener Čarls Luk sedam milja prije cilja iznemoglom Hiksu dao je sulfat strihnina i gutljaj francuskog konjaka da se osvježi, a nešto kasnije još jednu injekciju. Njegov uspjeh, ipak, nikad nije doveden u pitanje…